Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW Yeni Z3 Spor Araba Modelini Tekrar Hayata Geçirebilir!

BMW, 90'lı yıllarda çıkardığı Z3 spor arabasını 15 sene sonra tekrar gündeme getirdi. Yeni Z3 projesinde genel hat yapısının bozulmadan ele alınmış olduğunu görüyoruz. İşte Yeni Z3 Coupe detayları...
BMW Yeni Z3 Spor Araba Modelini Tekrar Hayata Geçirebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BMW Z3, spor arabaların şekil değiştirdiği dönemlerde oldukça ses getiren bir model olmuştu. 1995 yılında görücüye çıkartılan Z3, aynı zamanda “Z” Serilerinin de ikinci devam modelidir. 2002 yılında bu arabanın üretimine son veren BMW, aynı şasi üzerine konumlandırdığı Z4 modeli ile yola devam etmişti. Görüyoruz ki BMW eskiden kafalara yer etmiş araçlarını tekrar çıkarma planlarında. Son olarak sizlerle paylaştığımız BMW 8 Serisi ile bu düşüncesini doğrulamış oluyor.

Z3’ün karoser yapısının uzun burun hatchback tasarımı o yıllarda ilgiyi kendisine çekmişti. Kimi insan çok beğenirken, kimisi de orantısız bir yapıda imal edildiği düşüncesindeydi. Görüyoruz ki BMW, aynı yapı tarzını bozmadan, daha modern grafikler eşliğinde Z3 projesini tekrar ele almış. Alman firmadan resmi bir duyuru gelmese de, fotoğraflar “çıkacak” sinyalini veriyor! Z3 için detaylar haberimizde…

Yeni Z3’ün Yapısı 90’lardan İlham Alınmış

Yeni Z3'ün Yapısı 90'lardan İlham AlınmışBMW’nin diğer geliştirmekte olduğu Z5 Coupe spor arabası, Toyota ile birlikte gelişim sürecine alınmıştı. Japon-Alman ortaklığında yürütülen bu çalışmalar, efsane Supra-FT-1 ve BMW Z5 modelinin aynı çatı altında üretilmesini sağlayacak. BMW, 8 Serisinin de çıkışını onayladıktan sonra sıranın Z3’e geldiğini gösterdi. Kimi firma yeni isim yeni imaj altında daha etkili satışların olacağını düşünürken, BMW gibi bazı firmalar, eskiden çıkmış modellerin günümüze uyarlanmasını daha çok tercih etmektedir.

Yeni BMW Z3’ün hatları, şu anda piyasada olan yeni yüze sahip modellerden ilham alınmış. Yine uzun kaput ve kısa bagaj yapısının aynı şekilde olduğunu görüyoruz. Bence böyle bir spor BMW’nin hayata geçirilmesi duygusal olarak bazı insanları tetikleyecektir.

Yeni Z3’ün Çıkış Tarihi Belli Değil

Yeni Z3'ün Çıkış Tarihi Belli DeğilTasarımcı Esa Mustonen tarafından şekillendirilen Z3’ün çıkışı sır gibi saklansa da, 8 Serisinden sonra çıkacağını tahmin ediyoruz. Tabi büyük bir sürpriz yaparak hazır olan altyapı avantajıyla önümüzdeki 3 yıl içerisinde de üretime alınabilir. Motor yönündeki tahminlerimizde; Z4 modeli ile aynı olabileceği yönünde. Bir diğeri de BMW’nin hibrid ve elektrikli motor ünitelerini Z3’de mutlaka kullanacağı dır.

GCM Yatırım Banner

BMW’nin spor arabalar segmentin de yoğunlaştığını görüyoruz. Orta ve üst modellerini sırasıyla yenileme işlemlerini tamamlayan BMW, tek kapı klasmanında büyük ataklar yapacağı gözüküyor. Merak ettiğimiz konu ise Z3’ün yeniden çıkış yapması, satışlarda bekleneni alamadığı bir model yerine mi olacak! Çünkü geçen ay 6 Serisi Coupe ve Cabrio modelinin artık üretilmeyeceğini bildirilmişti. Şimdi, ilerleyen zamanlarda Z3 ile ilgili çıkacak kesin bilgilere bakacağız.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın