Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW, Tesla’ya Meydan Okuyor! Şirketten Yeni Hamle!

Alman otomobil devi BMW, Çin'deki yeni yatırımıyla Tesla ve yerel rakiplerine meydan okumaya devam etti. Detaylar haberde;
BMW, Tesla’ya Meydan Okuyor! Şirketten Yeni Hamle!
HABER GİRİŞ

Otomobil üreticisi BMW, elektrikli araç üretimine güçlü bir şekilde odaklanırken, Tesla ve yerli rakipleriyle daha sağlam rekabet etmesini sağlayacak bir hamle yaptı. Şirket, 2,2 milyar dolara denk gelen 15 milyar yuan yatırımla kurulan yeni fabrikasını Çin’de resmen açtı.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Shenyang kentinde konumlanan “Lydia Fabrikası”, BMW’nin Çin’deki üçüncü fabrikası olurken, aynı zamanda ülkedeki en büyük yatırımı olma özelliğine sahip.

Fabrikanın kapasitesi yalnızca elektrikli araçların yanı sıra geleneksel içten yanmalı motorlar üretmek için de kullanılabiliyor.

Fabrikada İlk Üretim Başladı: BMW i3

Bu hamle ile birlikte şirketin Çin pazarına yönelik ilk tamamen elektrikli orta boy spor sedanı olan BMW i3, Mayıs ayı içinde fabrikada üretime başladı.

BMW Group Çin Bölge Sorumlusu ve CEO’su Jochen Goller yaptığı basın açıklamasında “Çin’deki üretim kapsama alanımızın genişlemesi dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarında daha fazla büyümeye hazırlandığımızı ve Çin’in uzun vadeli perspektiflerine güvendiğimizi gösteriyor. 2025 yılına kadar Çin’deki satışlarımızın dörtte birinden fazlasının tamamen elektrikli olmasını hedefleyerek e-mobilite çalışmalarımıza hız veriyoruz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ancak BMW’nin, ABD menşeli rakibi Tesla’nın ve Warren Buffett destekli BYD gibi yerli oyuncuların satışlara hakim olduğu dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de yapması gereken bazı hamleler bulunuyor.

BMW ve Volkswagen dahil olmak üzere yabancı geleneksel otomobil üreticileri bu alanda biraz geride kalsa da son dönemde üretim kapasitelerini artırma üzerine ciddi çalışmalar içine girdiler.

Çin’deki Yıllık Üretim 830.000 Araca Çıkıyor

BMW’nin en son fabrikası, Alman şirketin Çin’deki yıllık üretim kapasitesini 830.000 araca çıkarmış olacak.

Volkswagen CEO’su Ralf Brandstaetter Şubat ayında yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin 2023’te Çin’de yılda 1 milyon elektrikli araç üretebileceğini söylemişti.

Yine de halihazırda küresel tedarik zinciri sorunlarıyla mücadele eden Çin’deki otomobil üreticileri, son birkaç ayda Covid-19’un yeniden canlanmasıyla daha büyük sorunlar yaşadı. Bu canlanmanın başta Şanghay olmak üzere büyük şehirlerin karantinaya alınmasına yol açmasının ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde daha fazla tedarik kesintisi ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Tesla CEO’su Elon Musk’tan bu hafta açıklama gelmişti. Musk, şirketin Austin ve Berlin’deki fabrikaları için gerekli ekipmanların Çin’de takıldığını söyleyerek tedarik zinciri sorunları yüzünden iki fabrikanın şu anda milyarlarca dolar kaybettiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın