Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BMW Yaptığı Planlarla Mercedes’i 2 yılda Devirebilir mi?

BMW yıllardır birinciliğe yerleştiği global satışlarda koltuğunu Mercedes'e kaptırdığı için farklı stratejiler üretiyor!
BMW Yaptığı Planlarla Mercedes’i 2 yılda Devirebilir mi?
HABER GİRİŞ

Dünyamızdaki otomobilciler arasındaki ezeli rekabet bu aralar boyut atlama ile meşgul. Başlığımızdaki dev markaların bu çekişmeleri 100 yıla yakın sürmektedir. Her birinin başlangıç hikayeleri aslında aynı. Dünya lideri olmak! İşte bu yüzden her daldan birbirlerine saldırıp, kaleler yıkılmak isteniyor. Aslında bunun ismine “premium harekatları” diyebiliriz. Uzunca bir süredir BMW lüks klasmanda 7 Serisi ile rakipsiz birinci sırada yer almaktaydı. Her iki marka da sınıfların en büyük otomobilleri için bulunduğu konumu korumak adına inanılmaz geliştirme programları hazırlıyordu.

Ancak son 3 veya 4 yıldan beri Mercedes’in güzellik abidesi S Serisi müthiş ivmele yaparak BMW’nin önüne geçmişti. İşte fitili ateşleyen aslında tam olarak bu olay. Dikkat ederseniz zaten BMW’nin özellikle 2017 yılında gösterdiği ve üretime almak istediği araç sayısına yetişilemez oldu. Hem normal sınıflar için hem de otonomla gelen elektrikli araç sistemlerinde inanılmaz ürünler göstermişti.

BMW’deki hırsı muhteşem M5 ile kırdığı drift rekorundan anlayabiliriz.

BMW ile Mercedes Arasındaki Rebaket

Aslında bu ikilinin arasında bir temsilci daha var ancak şu anda onların işini bozacak kadar ivmeleme gösteremedi. O firmada tabi ki Audi’den başkası değil.

Neden Audi’yi konuya dahil ettiğimi sorarsanız; yeni nesil A8’de gösterdiği konfor ve güvenlik özellikleri birilerinin haddinden fazla ilgisinin çekeceğini bildiğimiz için.

GCM Yatırım Banner
BMW CEO’su da bu konu üzerinde bazı açıklamalarda bulundu!

BMW vs Mercedes

“2020’de birim satışları açısından bir numara olacağız. Bu çok kolay olmasa da ekibimi bu hedefe odaklıyorum. Sadece satışta birinci olmak yeterli değil. Kalitede lider olmalı ve müşterileri tatmin etmeliyiz.” şeklinde konuşarak 2 yıllık süre diliminde aslında tahtı geri almak istediğinden bahsetti.

Yanılmıyorsak BMW tüm dünya satışlarında 2004 ile 2014 yılları arasında satış rakamlarında Mercedes’e gözle görülür üstünlük sağlamıştı. Ancak Mercedes’in özellikle binek araç sınıfındaki her temsilcisine verdiği SUV ve Crossover şekilleri satışlarında ciddi bir yükselişi beraberinde getirdi. Özellikle yeni kokpitiyle tanıtılan A Serisi bu olayı koparanlardan diyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.