Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BMW ve Audi Arasındaki Göndermeli Reklam Savaşları Devam Ediyor!

Alman rakipler arasında o çok gördüğümüz reklamlarda gönderme fitilini bu sefer Audi yaktı. İşte o sempatik Audi göndermesi...
BMW ve Audi Arasındaki Göndermeli Reklam Savaşları Devam Ediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sahneleri belki de uzun zamandır izliyoruz. Markaların birbirlerinden üstün olma yarışları bitmedi ve bitmeyecektir! Ürünleriyle boy gösteren üreticiler özellikle otomotivciler arasında biraz agresif geçiyor. Yıllar boyudur Mercedes BMW’ye, Audi Mercedes’e vb. random, kinayeli sözler ve reklam panolarındaki resimler tatlı rekabetlerinde devam edecek. Segment düellolarında özellikle bahsettiğimiz Alman otomobilciler sürekli taciz peşindeler.

Geçen sene BMW, AMG’nin 50. doğum gününü kutlamak amaçlı pistte büyük bir pankart açmıştı. Ve pankartın üzerinde “Sen pasta sipariş etmiştin ama biz donut yaptık. M, AMG’nin 50. yaşını kutlar.” şeklindeydi. Mesela eski araba reklamlarından birinde; Mercedes marka tır, üzerinde BMW araçlarını taşıyor. Burada söylenen, “Siz araba yapabilirsiniz ancak biz onu yaparken sizi de taşıyoruz.” gibi Mercedes bir göndermede bulunmuştu.

Birer ince zeka örneği olan reklamlarda bu sefer saldıran taraf Audi oldu!

Bmw Ve Audi Arasinda Yine Kinayeli Reklam Savaslari Rekabet

BMW’nin koymuş olduğu bir billboarda ithafen Audi’nin karşılığı oldukça komik ve sempatik olmuş. Reklam panosun üzerine BMW, “Görüş asla değişmiyor, fikrini değiştirmek için asla çok geç değil.” yazmış.

Sıkı rakipler arasındaki bu dialogda Audi, hemen arkasına bir reklam panosu yerleştirmiş.

Bmw Ve Audi Arasinda Yine Kinayeli Reklam Savaslari Basladi Gonderme

Resimde gördüğünüz gibi Audi yüksek sesle gülmenin “laughing out loud”un kısaltması olan “loool” şeklinde gönderme yapmış. Bunu yaparkende logosunu kullanarak gerçekten gülünç bir işe imza atmış. Peki Audi ne yazmış! Quattro’nun patronu “Sürekli kazanan bir markayı değiştiremeyiz.” yazısını gülerek anlatmış.

Kısaca dünya var olduğu sürece ince dokundurmalar yapan markalar, özellikle Alman üreticiler arasında bitmeyecek. Sevdiğim bir nokta ise; saygı çerçeveleri aşılmadan, komik hava ortamında rakiplerine karşı duygularını aktarıyorlar.

Bizde dolayısıyla gülüyoruz.Her zaman böyle tatlı göndermeler olsun ve yüz yıllık rekabetlikleri bozulmasın!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu