Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’nin Taliban Raporu: Kadınlara Yönelik İnsanlık Suçu İşleniyor

Birleşmiş Milletler uzmanları, Taliban'ın kadınlara yönelik muamelesinin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini öne sürdü. Detaylar haberde;
BM’nin Taliban Raporu: Kadınlara Yönelik İnsanlık Suçu İşleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir grup Birleşmiş Milletler (BM) uzmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Taliban’ın Afgan kadın ve kız çocuklarına yönelik muamelesinin insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyledi. Özellikle kadın ve kız çocuklarının parklar ve spor salonlarının yanı sıra okullar ve üniversitelerden dışlanmasına değinildi.

Söz konusu değerlendirme, BM Afganistan Özel Raportörü Richard Bennett ve diğer dokuz BM uzmanı tarafından gerçekleştirildi.

BM Raporu: Toplumsal Cinsiyet Zulmü

Değerlendirme sonucunda, Afganistan’ın taraf olduğu Roma Statüsü (Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Kuruluş Statüsü) uyarınca kadınlara ve kız çocuklarına yönelik muamelenin ‘toplumsal cinsiyet zulmü‘ anlamına gelebileceği ifade edildi.

Kadınları evlerine kapatmanın hapis cezasına eş değer olduğu belirtilirken, bunun aile içi şiddet ve ruh sağlığı sorunlarının artmasına yol açabileceğinin altı çizildi.

Uzmanlar, bu ayın başlarında kadın aktivist Zarifa Yaqobi ve dört erkek meslektaşının tutuklanmasını da örnek olarak gösterdi. Bu isimlerin tutukluluklarının devam ettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Taliban, Ağustos 2021’de görevi Batı destekli bir hükümetten devraldı. Yeni yönetim, İslam hukuku yorumlarına göre kadın haklarına saygı duyduklarını iddia etmeye devam ediyor.

Batılı hükümetler, Taliban hükümetinin resmi olarak tanınmasına yönelik herhangi bir hareket için Taliban’ın kadın hakları konusundaki rotasını tersine çevirmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle kız liselerinin tekrar açılmasına yönelik adımlar bekleniyor.

Kırbaç Cezasına da Değinildi

Ayrı bir gelişmede, BM İnsan Hakları Ofisi Sözcüsü, Taliban yetkililerini Afganistan’da kamuya açık kırbaç kullanımını derhal durdurmaya çağırdı.

Ravina Shamdasani, ofisin bu ay içinde bu tür çok sayıda olayı belgelediğini söyledi. Aralarında evlilik dışı birlikte yalnız vakit geçirdikleri için 39’ar kez kırbaçlanan bir kadın ve bir adamın bulunduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.