Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Güney Sudan’daki Gıda Krizi için Acil Çağrı

BM, Güney Sudan'da giderek daha da artan gıda krizini önlemek için acil eylem ve yatırım çağrısı yaptı. Detaylar haberde...
BM’den Güney Sudan’daki Gıda Krizi için Acil Çağrı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Çü Dongyü, Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Başkanı Alvaro Lario, Güney Sudan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. 3 gün süren ziyaretin ardından ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, aşırı iklim olayları ve altyapı eksikliğinin Güney Sudan halkı üzerinde yıkıcı etki yarattığı söylendi. Buna bağlı olarak derinleşen gıda krizini önlemek için acil eylem ve daha fazla yatırım çağrısı yapıldı.

Gıda güvensizliği, iklim sorunları ve güvensizliğe yönelik acil önlem alınmazsa, ülkede çok daha ciddi gıda ve insani krizlerin yaşanabileceği belirtildi.

Ortak açıklamada görüşlerini aktaran McCain, Güney Sudan’daki çatışma, iklim değişikliği ve artan maliyetlerin dünyadaki en yüksek açıklık seviyelerinden birine neden olduğunu söyledi.

Gıda sorununu çözmek için sadece yemek dağıtmanın yeterli olmadığı, halkın umut ve ekonomik kalkınma adımlarıyla güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Krizin Çözümü için Büyük Yatırımlara İhtiyaç Var

FAO Genel Direktörü Dongyü ise Güney Sudan’ın, Doğu Afrika’nın tarım merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu fakat yaşanan iklim krizi, zayıf tarım altyapısı, istikrarsızlıklar ve ekonomik sorunların buna imkan vermediğini belirtti.

Yaşanan sorunların birçok alana yayıldığına, hayvancılık alanındaki üretimi de olumsuz etkilediğine dikkat çekildi. Uzun vadeli gıda güvenliği, dayanıklılık ve iklim uyumunu iyileştirecek yatırımlara ve kolaylaştırıcı politikalara acilen ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

IFAD Başkanı Lario ise ülkede devam eden açlık krizine yanıt verilmesi ve daha kötülerinin yaşanmaması için büyük yatırımlara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

BM’nin hazırladığı bir rapora göre Güney Sudan’da 2019’dan bu yana 120 milyondan fazla kişinin kronik yetersiz beslenme yaşadığı açıklandı. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın