Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Dünya Su Gününde Küresel Kriz Uyarısı

İklim değişikliği ve yanlış kullanım, su sorununu her geçen gün artırırken, uzmanlar arz sorununun çözülmemesi durumunda krizin kapıda olduğuna bir kez daha dikkat çekti.
BM’den Dünya Su Gününde Küresel Kriz Uyarısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM), 22 Mart Dünya Su Günü’nde yayımladığı raporda, küresel su kıtlığına dikkat çekti. Suyun dünyanın en değerli kaynaklarından biri olduğu ifade edilen raporda, gıda güvenliği, beslenme, sağlık, enerji, biyoçeşitlilik, çevre ve diğer tüm alanlar için gerekli olduğunun altı çizildi.

Dünyanın genelinde yaşanan su kıtlığına dikkat çekilerek 2050 yılına kadar talebin karşılanması için kaynakların 2012 seviyelerine kıyasla en az yüzde 50 oranında artması gerektiği belirtildi. Bu oranın yakalanması için de mevcut su kaynaklarının yüzde 35’ine denk gelen ek kaynağa ihtiyaç olduğu açıklandı.

Son 30 yılda dünyanın her yerinde tatlı su kaynaklarının azaldığı, kullanılabilir su kalitesinin endişe verici şekilde bozulduğu ifade edildi. Kuraklık, iklim değişikliği, su kaynaklarının yanlış yönetilmesi gibi faktörlerin suyla ilgili ekosistemleri bozduğu, gıda ve enerji kaynakları üzerinde olumsuz etki yarattığı, sudaki biyolojik çeşitliliğin ise azalmasına yol açtığı belirtildi.

Küresel su arzına dair belirsizliklerin arttığını söyleyen raporun yazarlarından Richard Connor, arz sorununun üzerine gidilmediği sürece dünyanın küresel su krizi yaşayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Erdoğan 21 Yılda Yapılan Su Yatırımlarını Açıkladı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cumhuriyet tarihinde yapılanların iki katından fazla barajı 21 yılda inşa ettik, ülkemizin bir damla suyunun boşa akıp gitmesine rıza göstermedik.” diyerek yapılan çalışmaların yer aldığı bir görsel paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre 21 yılda; 716 baraj, 616 HES, 1.633 sulama tesisi, 481 gölet ve bent, 302 içme suyu tesisi, 24 atık su tesisi, 5.395 taşkın kontrol tesisi, 101 yer alı depolaması ve suni besleme tesisi olmak üzere 479 milyar TL su yatırımı yapıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan ise iklim değişikliğinin etkilerini tüm dünya ülkelerinin olduğu gibi bizim de yaşadığımızı, sonuçlarının ne kadar acı olduğunu bizzat tecrübe ettiklerini söyledi.

Yaşanan her afetin suyun önemini yeniden hatırlattığını ifade eden Erdoğan, “İnanıyorum ki doğayı, yalnızca geçmişten alınan bir miras değil, gelecekten alınmış bir emanet olarak gören bakış açısıyla, iklim değişikliğiyle mücadelemizi dünden daha güçlü sürdüreceğiz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın