Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Deprem Bölgesi için Bağışçılara Acil Barınma Vurgusu

Birleşmiş Milletler, deprem bölgesindeki ihtiyaçların giderilmesi adına acil barınmanın öncelik olduğunu belirtiyor.
BM’den Deprem Bölgesi için Bağışçılara Acil Barınma Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında 11 ilde yıkım yaratan depremin ardından, yaraların sarılması için yardım çağrıları yapılmaya devam ediyor. Bölgede ortaya çıkan insani ihtiyaçların karşılanmasına destek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan acil yardım çağrısında bağışçılardan 1 milyar dolar kaynak talep ediliyor.

Yardım çağrısı kapsamında en fazla kaynak ihtiyacını oluşturan sektörlerin başında acil barınma, gıda dışı malzemeler, erken toparlanma ve enkaz kaldırma ile çok amaçlı nakit desteği ve sosyal koruma geliyor.

BM’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından ortaya çıkan insani ihtiyaçların karşılanmasına destek amacıyla BM tarafından 16 Şubat’ta “Acil Yardım Çağrısı” yayınlandı.

Bağış Miktarı Revize Edilebilir

Tüm ortaklar ile Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilecek yardımların eşgüdümü bağlamında, bir çerçeve niteliği taşıyan çağrı, üç aylık dönemi kapsıyor. Bağışçılardan toplam 1 milyar dolar kaynak talep edilirken, kaynak ihtiyacı BM ajansları, uygulama ortağı sivil toplum kuruluşları (STK) ve Türk Kızılay’ın ihtiyaçlarını da içeriyor.

İlerleyen dönemde sahada meydana gelecek gelişmeler ve ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar ışığında bu rakamın revize edilebileceği belirtiliyor. Belgede ayrıca, her bir sektör altında görev alabilecek BM ajansları ve uygulama ortağı STK’lar ile projelerde işbirliği yapılacak Türk kurumlarına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Yardım için oluşturulacak kaynakta, acil barınma, gıda dışı malzemeler, erken toparlanma ve enkaz kaldırma ile çok amaçlı nakit desteği ve sosyal koruma ihtiyacı öne çıkıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.