Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Yöneticisi: Kriptonun Kontrolü İnternet Güvenliği için Önemli

Birleşmiş Milletler’den bir yönetici, kripto para kullanımının kontrol edilmesi gerekliliğine dikkat çekti. İnternet güvenliği vurgusunda bulundu.
BM Yöneticisi: Kriptonun Kontrolü İnternet Güvenliği için Önemli
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi İcra Direktörü Ghada Waly, kripto para birimlerinin nasıl kullanıldığını kontrol etmenin interneti daha güvenli hale getirmeye katkıda bulunabileceğini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Waly, odak noktasının dijital varlıkların yasa dışı olarak nasıl kullanıldığını araştırmaya olması gerektiğini kaydetti. Kripto paraların sürekli büyüdüğünü belirten yetkili, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama gibi yasadışı olaylarda kullanıldığını ifade etti.

Waly’ye göre odak öncelikle çeşitli paydaşlar için kapasite geliştirme ile birlikte ulusal düzeyde kullanımı kontrol etmek olmalı. Kripto paraların internette yasa dışı olarak kullanıldığına dair pek çok hikaye olduğunu aktaran Waly, siber güvenlik alanında altyapıya çok fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

‘Sektörde Düzenleme Eksikliği Mevcut’

BM yetkilisi çoğu yargı bölgesinin yeni ortaya çıkan siber suç tehditlerini ele alabilecek kapsamlı yasalardan yoksun olduğunu itiraf etti. Waly sözlerinin devamında, kripto para birimlerine odaklanmanın, suçlara karşı koymak için uygun ve kanıta dayalı politikalar geliştirmeye yer sunduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde bankaların kripto para tutmasının yasaklanması gerektiğini belirten bir açıklamada bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

İlgili raporda, yasa dışı faaliyetlere yardım etmenin yanı sıra, özel dijital para birimlerinin ulusal para egemenliğe, politika alanına ve makroekonomik istikrara yönelik bir tehdit oluştuğuna dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın