Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM Yöneticisi: Kriptonun Kontrolü İnternet Güvenliği için Önemli

Birleşmiş Milletler’den bir yönetici, kripto para kullanımının kontrol edilmesi gerekliliğine dikkat çekti. İnternet güvenliği vurgusunda bulundu.
BM Yöneticisi: Kriptonun Kontrolü İnternet Güvenliği için Önemli
Yorum

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi İcra Direktörü Ghada Waly, kripto para birimlerinin nasıl kullanıldığını kontrol etmenin interneti daha güvenli hale getirmeye katkıda bulunabileceğini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Waly, odak noktasının dijital varlıkların yasa dışı olarak nasıl kullanıldığını araştırmaya olması gerektiğini kaydetti. Kripto paraların sürekli büyüdüğünü belirten yetkili, uyuşturucu ticareti ve kara para aklama gibi yasadışı olaylarda kullanıldığını ifade etti.

Waly’ye göre odak öncelikle çeşitli paydaşlar için kapasite geliştirme ile birlikte ulusal düzeyde kullanımı kontrol etmek olmalı. Kripto paraların internette yasa dışı olarak kullanıldığına dair pek çok hikaye olduğunu aktaran Waly, siber güvenlik alanında altyapıya çok fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

‘Sektörde Düzenleme Eksikliği Mevcut’

BM yetkilisi çoğu yargı bölgesinin yeni ortaya çıkan siber suç tehditlerini ele alabilecek kapsamlı yasalardan yoksun olduğunu itiraf etti. Waly sözlerinin devamında, kripto para birimlerine odaklanmanın, suçlara karşı koymak için uygun ve kanıta dayalı politikalar geliştirmeye yer sunduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde bankaların kripto para tutmasının yasaklanması gerektiğini belirten bir açıklamada bulunmuştu.

İlgili raporda, yasa dışı faaliyetlere yardım etmenin yanı sıra, özel dijital para birimlerinin ulusal para egemenliğe, politika alanına ve makroekonomik istikrara yönelik bir tehdit oluştuğuna dikkat çekilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%