Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’ye Göre Bankaların Kripto Para Tutması Yasaklanmalı

Birleşmiş Milletler’in kalkınma kolu kripto para kullanımının kısıtlanması gerektiğini açıkladı. Detaylar haberde…
BM’ye Göre Bankaların Kripto Para Tutması Yasaklanmalı
HABER GİRİŞ

Kripto paraların küresel finans alanında kullanımı son dönemde yaygın bir şekilde tartışılıyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı, (UNCTAD) kripto paralara yönelik kısıtlamaların getirilmesini savunuyor.

Kurum gelişmekte olan ülkelerin vergi toplama, para politikası ve finansal istikrar riskleri göz önüne alındığında kripto kullanımına yaygın kısıtlamalar getirmesi ve bankaların kripto bulundurmasını yasaklaması gerektiğini bildirdi.

Ödemelerde kripto kullanımının ve göçmen işçilerin eve para göndermesinin, devletlerin parasal konulardaki otoritesine meydan okuduğu ve kalkınma fonlarının sızmasına neden olabileceği belirtildi.

Kripto Paralar için Kısıtlama Çağrısı

Ajans kripto para ile yapılan işlemlerden alınan vergilerin yükseltilmesini, borsaların ve cüzdanların düzenleyicilere kayıt olması gerektiğini savunuyor. Kripto reklamlarının ise engellenmesini önerdi.

Açıklamada, “Kripto para birimlerinin bazı bireylere ve finansal kurumlara getirebileceği faydalar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, içerdiği riskler ve maliyetler tarafından gölgede bırakılıyor” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Raporda ülkelere düzenlenmiş finansal kurumların sabit para ve kripto para bulundurmalarını veya müşterilere ilgili ürünleri sunmasını yasaklamaları tavsiye edildi. UNCTAD araştırması kripto paraların özellikle yaptırımlar, savaş ve yüksek enflasyondan etkilenen üç ülke olan Rusya, Ukrayna ve Venezuela’da popüler olduğunu gösteriyor.

Raporda, Kasım 2021 itibariyle 41 gelişmekte olan ülkenin, bankalar üzerinden kripto ticaretini yasakladığını, borsaların perakende yatırımcılara kripto teklif etmesini engellediğini ve dokuzunun kriptoyu tamamen yasakladığını içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.