Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM ve Rusya’dan İsrail-Filistin Gerilimine İtidal Çağrısı

İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerilim sonrası Birleşmiş Milletler ve Rusya’dan açıklamalar geldi. Ayrıntılar geliyor…
BM ve Rusya’dan İsrail-Filistin Gerilimine İtidal Çağrısı
HABER GİRİŞ

Dünya bugüne Hamas ile İsrail arasında yaşanan gerilim ile başladı. İsrail ordusu Hamas tarafından gerçekleştirilen saldırıların ardından, ‘savaş durumu alarmı’ ilan etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaşta olduklarını ve düşmanlarının ağır bedel ödeyeceklerini söyledi.

Artan gerilim sonrası Birleşmiş Milletler ve Rusya cephelerinden itidal çağrıları yapıldı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Filistin ile İsrail arasında bu sabah başlayan gerilim karşısında bölgedeki tüm taraflara ve kilit ülkelere, daha fazla kan dökülmesini önlemek için gerilimi azaltma çağrısında bulundu.

Türk, saldırının İsrailli siviller üzerinde korkunç bir etkisi olduğunu, sivillerin hiçbir zaman saldırıların hedefi olmaması gerektiğini ifade etti.

Rusya’dan Ateşkes Çağrısı

BM’nin açıklamasını, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen ateşkes çağrısı takip etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın İsrail-Filistin çatışmasının keskin bir şekilde kötüleşmesinden duyduğu en ciddi endişeyi dile getirdiğini söyledi.

Zakharova açıklamasında, “Filistin ve İsrail taraflarını derhal ateşkes uygulamaya, şiddetten vazgeçmeye, gerekli itidalleri uygulamaya ve uluslararası toplumun yardımıyla Filistin’de kapsamlı, kalıcı ve uzun zamandır beklenen bir barışı tesis etmeyi amaçlayan bir müzakere süreci kurmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın çatışmalarla ilgili İsrail, Filistinliler ve Arap ülkeleriyle temas halinde olduğu belirtildi. Konuyla ilgili bir açıklama da Avrupa Birliği Komisyonu’ndan geldi. AB Komisyonu açıklamasında, “Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İsrail’in kendisini bu hain saldırılara karşı savunma hakkı vardır.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın