Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Uyardı: Tarım ve Gıda Sektörü Tehdit Altında!

Birleşmiş Milletler, tarım-gıda sistemlerinin iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Detaylar geliyor…
BM Uyardı: Tarım ve Gıda Sektörü Tehdit Altında!
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tarım-gıda sistemlerinin, iklim değişikliğine karşı risk altında olduğunu vurguladı. Ajans muhtemel kayıp ve zarara dair tehditlere karşı uyardı.

Ulusal Olarak Belirlenen Katkıların (NDC’ler) derinlemesine bir analizini de içeren FAO raporu, mevcut iklim eylem planlarının yaklaşık üçte birinin açıkça kayıp ve hasara atıfta bulunduğunu ortaya koyuyor. Rapor konunun iklim değişikliğiyle artan ilgisinin altını çiziyor. Küresel aşamada tarım en çok etkilenen alan olarak tanımlanıyor.

Raporda, tarım-gıda sistemlerinin, iklim değişikliğinden kaynaklanan kayıp ve zararın artan tehdidiyle karşı karşıya olduğu ve bununla mücadele için mali finansmanın artırılması da dahil olmak üzere önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Çalışma, tarım-gıda sistemlerindeki güvenlik açıklarını gidermeye yönelik hedefli çabalara olan kritik ihtiyacın altını çiziyor. 2020 yılında tarım-gıda sektörü dünya çapında 866 milyondan fazla kişiyi istihdam etti ve 3,6 trilyon dolarlık bir ciroya ulaştı.

FAO raporuna göre 2007 ile 2022 yılları arasında gerçekleştirilen afet sonrası değerlendirmelerden elde edilen veriler, tarımsal kayıpların tüm sektörlerdeki afetlerin toplam etkisinin ortalama yüzde 23’ünü oluşturduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Kuraklık tek başına bu dönemde tarım sektöründeki kayıpların yüzde 65’inden fazlasına neden oldu. Bu da son 30 yılda tahminen 3,8 trilyon dolar değerinde mahsul ve hayvancılık üretiminin kaybedildiği anlamına geliyor.

FAO, iklim olaylarının daha fazla kayıp ve hasara yol açarak tarım-gıda sistemlerine bağımlı olanların verimliliğini etkilemesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.