Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM, Ukrayna’daki Savaş Suçlarına Dair Yeni Kanıtlar Buldu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaş suçlarına dair artan kanıtlar bulunduğunu açıkladı.
BM, Ukrayna’daki Savaş Suçlarına Dair Yeni Kanıtlar Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş devam ederken, çatışmaların boyutuna dair yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, (OHCR) Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonuna dair bombalama ve yargısız infaz belirtileri de dahil olmak üzere savaş suçlarına ilişkin artan kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet tarafından yapılan açıklamada, “Rus silahlı kuvvetleri, ayrım gözetmeksizin nüfuslu bölgeleri bombaladı, sivilleri öldürdü ve hastaneleri, okulları ve diğer sivil altyapıyı harap etti, savaş suçu teşkil edebilecek eylemlerde bulundu” ifadelerine yer verildi.

Konseyden yapılan açıklamada, Ukrayna’daki BM insan hakları gözlemcileri, ülkenin doğusunda sivil kayıplara neden olan silahların kullanıldığını da belgelediği bildirildi.

Rusya Suçlamaları Kabul Etmiyor

Bugüne kadar Rusya’nın bölgede savaş suçları işlediğine dair pek çok iddia ortaya atıldı. Rusya ise süreci askeri operasyon olarak tanımlıyor ve yöneltilen iddiaları reddediyor.

OHCHR, 24 Şubat’ta savaşın başladığı günden, 20 Nisan’a kadar 2.345 kişinin öldüğünü ve 2.919 kişinin yaralandığını açıkladı. Bun zayiatlarına yüzde 90’ından fazlasının hükümet kontrolündeki bölgede ve yüzde 7’sinin Rus silahlı kuvvetleri ve bağlantılı gruplar tarafından kontrol edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinde olduğu kaydedildi.

Bachelet, Mariupol gibi yoğun çatışma bölgelerinde yaşanan dehşetin ortaya çıkması ile beraber gerçek rakamların çok daha yüksek olmasını beklediklerini ifade etti.

Daha önce Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgelerde sivillerin yargısız infazlarının ortaya çıktığını belirten Bachelet, mağdurlar ve yakınları için psikolojik ve diğer yardımların sağlanması gerektiğini söyledi.

BM insan hakları görevlileri daha önce yaklaşık 50 sivilin yargısız infaz da dahil olmak üzere yasadışı olarak öldürüldüğünü bildirmişti.

BM’en yapılan açıklamada Şubat sonu ve Mart başında hepsi Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolünde olan Kiev, Chernihiv, Kharkiv ve Sumy bölgelerinde 300’den fazla sivilin öldürüldüğüne dair iddialar olduğu hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu