Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM, Ukrayna’da İnsani Yardım için Ateşkes Çağrısında Bulundu

Ukrayna'da Rusya'nın ağır saldırısı devam ederken, BM Genel Sekreteri, insani yardım ulaştırılması için dört günlük ateşkes çağrısında bulundu.
BM, Ukrayna’da İnsani Yardım için Ateşkes Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya son günlerde özellikle Ukrayna’nın doğusundaki kentlerde saldırının boyutunu artırdı. Çatışmalar nedeniyle bölgede çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybediyor. Bu durum insani yardımın ulaştırılmasını da daha zor hale getiriyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sivillerin çatışma bölgelerinden güvenli bir şekilde geçişine ve insani yardımın zor bölgelere ulaştırılmasına izin vermek için Ukrayna’daki çatışmaların dört gün durdurulması çağrısında bulundu.

Guterres, Birleşmiş Milletler’in taraflara ayrıntılı planlar sunduğunu ve Perşembe gününden başlayarak Pazar gününe kadar Mariupol, Kherson, Donetsk ve Luhansk’a insani yardım konvoyları göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Guterres İnsani ihtiyaçların çok ciddi boyutlarda olduğunu söyleyen Guterres, insanların hastaları veya yaralıları tedavi edemediğini, günlük yaşamlarını sürdürecek yiyeceklerinin ve sularının olmadığını ifade etti.

Yakın Zamanda Ateşkes İhtimali Düşük

Guterres ülkede 12 milyondan fazla insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu kaydetti. BM yetkilileri Ukrayna ve Rus güçleri arasındaki insani ateşkesin şu anda ufukta olmadığını, ancak birkaç hafta içinde mümkün olabileceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Yetkililer Rusya destekli ayrılıkçıların cumhuriyet ilan ettiği doğu Donetsk bölgesine önümüzdeki birkaç gün içinde insani yardım konvoyu göndermeyi planladıklarını ve buradan yardım malzemelerinin Luhansk’a gideceğini söyledi.

Guterres bu yılki Paskalya’nın Ukrayna’daki Rus taarruzuyla aynı zamana denk geldiğini belirterek, “Kuvvet ve ateş gücünün yoğun yoğunluğu bu savaşı kaçınılmaz olarak daha şiddetli, kanlı ve yıkıcı hale getiriyor.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.