Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Temsilcisi Ramazan Öncesi Orta Doğu’da Sükunet Çağrısı Yaptı

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Wennesland, Filistinli mültecilere yardımların artırılmasını talep etti. Detaylar aşağıda…
BM Temsilcisi Ramazan Öncesi Orta Doğu’da Sükunet Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala önemli bir açıklamada bulundu. İsrail’in devam eden ve genişleyen yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin Filistin’de şiddeti körüklediğini ve iki devletli çözüm olasılığını aşındırmasından dolayı endişe duyduğunu ifade etti.

Filistin topraklarında 670 bin İsraillinin yasa dışı bir şekilde yaşadığını söyleyen Wennesland, İsrail’in yerleşim faaliyetlerinin BM kararlarını ve uluslararası hukuku alenen ihlal ettiğini ve barışın önünde ciddi engel teşkil ettiğini sözlerine ekledi. İsrail’in bu şekilde yürüttüğü yasa dışı eylemlerine bir an önce son vermesi gerektiğini belirtti.

Ramazan öncesi provokasyonlardan kaçınma çağrısı da yapan Wennesland, bu dönemde liderlerin sükuneti sağlaması gerektiğinin ve bunun kritik rolü olduğunu söyledi.

Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA), sadece birkaç ay içinde fon sıkıntısı yaşayacağını hatırlatarak, bu nedenle Ramazan öncesi yardımların artırılması çağrısında bulundu.

Orta Doğu’nun kalbindeki kanayan yara olan Filistin sorunu, yıllardır devam ediyor. Özellikle son yıllarda Kudüs gibi kutsal yerlerdeki gerginliklerin şiddete dönüşmesi, İslam alemini büyük üzüntüye sokuyor. Bu nedenle Ramazan ayına az bir süre kalan BM temsilcisinden gelen uyarı önem taşıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.