Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Ümmet Olarak Tek Vücut Olursak Her Engeli Aşarız

İİT oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İslam dünyasına tek vücut olma çağrısı yaptı. Ayrıntılar şöyle...
Çavuşoğlu: Ümmet Olarak Tek Vücut Olursak Her Engeli Aşarız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda konuştu.

Christchurch terör saldırısının yıl dönümünün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından Uluslararası İslam Karşıtlığıyla Mücadele Günü kabul edilmesini ortak başarı olarak gördü.

2011’de BM İnsan Hakları Konseyi tarafından kabul edilen ayrımcılıkla mücadele kararının da birliklerini sonucunda gerçekleştiğini söyledi. İİT’nin vazifesinin İslam dünyasının ortak sesi olmak olduğunu belirten Çavuşoğlu, ümmet olarak tek vücut olunduğunda her engelin aşılacağını ifade etti.

“Avrupa’daki Savaş Herkesi Etkiledi”

“Avrupa’daki Savaş Herkesi Etkiledi”Dünyanın zor günlerden geçtiğini söyleyen Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının herkesi etkilediğini ifade etti. Ahlaki değerlerin zayıflatılmaya çalışıldığı bir dönemde yaşadıklarını belirterek, “Mutluluğu tüketimle özdeşleştiren bir anlayış, tabiatı tahrip eden bir tüketim hırsı. İslam’ın 14 asırlık kültürü, sanatı, medeniyeti, ilim ve irfanı yeniden keşfedilmeyi bekliyor.” dedi.

Kudüs, Şam, Halep ve Kabil gibi İslam medeniyetinin merkezlerinin kimliklerini yitirdiğini söyledi. Ayrıca birçok İslam ülkesinin adının savaş, terör, acı ve katliamlarla anıldığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da İslam düşmanlığının yükseldiğini söyleyen Çavuşoğlu, Çin’de Uygur Türkleri ve diğer Müslümanları din konusunda zorluklarla karşı karşıya olduğunu, en fazla Müslümana ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Hindistan’da başörtüsü hakkının reddedildiğini aktardı.

Ardından, Ukrayna’daki savaşın başından bu yana kamuoyunda konuşulan bir konuya değindi. Avrupa’nın Ukrayna halkının yanında durması fakat yıllardır Filistin ve Suriye’de yaşananları yok sayması birçok kesim tarafından eleştirilmişti. Çavuşoğlu bu konu hakkında “Bizim için Harkiv’de dökülen kan ile Halep’te dökülen kan bir. Çünkü bizim medeniyetimiz bunu buyuruyor.” ifadesini kullandı.

Diğer ülkelerle iyi ilişkilerin Müslüman toplumların durumunu iyileştirmek için kullanılması gerektiğini belirterek, İİT Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 51. Toplantısı’na ev sahipliği yapmayı arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın