Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Tahıl Girişiminin Bir Daha Askıya Alınmasını İstemiyoruz

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yenilenmesine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar...
BM: Tahıl Girişiminin Bir Daha Askıya Alınmasını İstemiyoruz
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlenirken, yapılan açıklamada Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesine dair önemli mesajlar verildi.

Vellucci, Karadeniz Tahıl Anlaşması dışında kalan alternatif seçeneklere ilişkin tartışmaların yanı sıra Karadeniz’deki çatışma bölgesinin genişlemesi ve tahılın astronomik fiyatlarla piyasalara ulaşması riskine dair soruları cevaplandırdı.

“Rusya Tarafına Somut Adımlar Attık”

Sözcü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesine dair somut mesajların bulunduğu bir mektup gönderdiğini duyurduğunu anımsattı.

Muhtemel yeni anlaşmanın istikrarlı olması gerektiğine dikkat çeken Guterres, gündemde sürekli krizin hakim olduğu, devamlı olarak askıya alınan bir girişim istemediklerinin altını çizmişti.

Guterres: İşe Yarayan Bir Girişimi Destekliyoruz

İşe yarayan ve faydalı bir girişimi desteklediklerini söyleyen BM Genel Sekreteri, önerilerin, Rus gıda ve gübrelerinin küresel pazarlara daha etkin ve uygun fiyatla ulaşımını sağlamayı amaçladığını ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna ile Rusya arasında süren savaşın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini minimuma indirebilmek amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna yetkilileri 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasını imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması bugün geçerliliğini yitirmiştir. Rusya’yı ilgilendiren koşullar yerine getirildiğinde, Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısımları yerine getirilmemiştir, bu nedenle yürürlükten kalkmıştır. Şimdilik anlaşma durdurulmuştur.” şeklinde konuşmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.