Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Tahıl Anlaşmasını Canlandırmaya Odaklanıyoruz

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın canlandırılmasına odaklandıklarını ifade etti. Detaylar...
BM: Tahıl Anlaşmasını Canlandırmaya Odaklanıyoruz
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Rusya’nın masadan kalkmasıyla askıya alınmış olan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılmasına odaklandıklarını belirtti.

Laerke, Karadeniz Tahıl Anlaşması dışında alternatif seçeneklere ilişkin soruya cevap verdi.

Cevabında, şu an için anlaşmayı tekrar canlandırmaya odaklandıklarının altını çizdi.

Laerke: Anlaşmanın Canlanması Pazarı Rahatlatacak

Karadeniz Tahıl Girişimi’ne geri dönüşün, hem Rusya Federasyonu’ndan hem de Ukrayna’dan milyonlarca ton tahıl ve gübre ihracatını kolaylaştıracağına inandıklarını dile getirdi.

Ayrıca anlaşmasının canlanmasının pazarları rahatlatacağına ve Karadeniz’deki deniz güvenliğini artıracağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

BM’nin Çabaları Sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin düzenlediği basın toplantısında tahıl anlaşmasına ilişkin Birleşmiş Milletler ile önemli ilerlemeler içeren yeni öneriler paketi hazırladıklarını dile getirmişti

Putin ise tahıl koridorunu canlandırmak istediklerini ancak Rus tarım ürünlerinin engelsiz şekilde denize çıkmasını istediklerini ifade etmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın girişime ilişkin taleplerini göz önünde bulundurduklarını ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bir mektup göndererek Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesi için somut öneriler sunduklarını belirtmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.