Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Sözcüsü: İsrail Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor

BM yetkilisi, İsrail'in abluka altındaki Gazze'de sivillere yaptığı tahliye baskısının uluslararası hukukun ihlali anlamına gelebileceğini söyledi. Detaylar;
BM Sözcüsü: İsrail Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail’in abluka altına alınan Gazze’de yaşayan sivillere yaptığı tahliye baskısı hakkında açıklama yaptı. Bu durumun sivillerin zorla yerinden edilmesi ve uluslararası hukukun ihlali anlamına gelebileceği konusunda uyardı.

Shamdasani, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında gerilimin giderek tırmandığı İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara dair konuştu.

“Gazze Şeridi Moloz Yığınına Dönüyor”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre son 10 günde gerçekleşen çatışmalarda 4 bin 200 kişinin hayatını kaybettiği, 1 milyondan fazla insanın ise İsrail baskısıyla evlerinden kaçmak zorunda kaldığı bilgisini verdi.

Gazze Şeridi’ndeki geniş alanların artık birer moloz yığınından ibaret olduğuna dikkat çekti.

Sivillerin göreceği zararlar konusunda endişelerinden bahseden isim, “Askeri operasyonların hiçbir azalma belirtisi göstermemesi ve devam eden kuşatma, Gazze’de su temini, yiyecek, ilaç ile diğer temel ve günlük ihtiyaçları etkilemeye devam ediyor. Tüm bunlar, uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukunun ihlal edildiğine dair göstergeler.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Stoklanan yardımların işgal altındaki topraklara ulaştırılması için güvenli ve güvenilir bir insani koridor çağrısını yineledi.

BM Sözcüsü Shamdasani 17 Ekim Açıklamaları
Kaynak: X / @UNHumanRights

BM İnsan Hakları Ofisi’ne göre Gazze’de ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuğun yanı sıra en az 11 Filistinli gazeteci, 28 sağlık personeli ve 14 BM çalışanının da bulunduğunu söylerken enkaz altında daha kaç cesedin olabileceğinin belirsizliğini koruduğunu ifade etti.

İhlaller için Acil ve Bağımsız Soruşturma Çağrısı

“Pek çok aile sevdiklerini kaybediyor ve belirsiz kaderlerinden korkuyor.” diyen OHCHR Sözcüsü, Gazze’nin güneyine ulaşmaya çalışan sivillerin vurularak öldürüldüklerine dair ürkütücü raporlar olduğundan da bahsetti.

Bu iddiaların ve raporların, uluslararası hukukun ciddi ihlallerine ilişkin diğer tüm iddialar gibi bağımsız ve kapsamlı şekilde soruşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Shamdasani, bu korkunç krizde daha fazla can kaybını önlemek için savaş yasalarına sıkı sıkıya uymanın ve sivillerin korunmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.