Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Gazze Nüfusunun Neredeyse Yarısı Yerinden Edildi

BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı, Gazze'de yerlerinden edilen Filistinli sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu. Detaylar;
BM: Gazze Nüfusunun Neredeyse Yarısı Yerinden Edildi
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de yerlerinden edilen Filistinli sayısının 1 milyona ulaştığı bilgisini verdi.

New York’taki BM binasındaki gazetecilere, video konferans yoluyla bağlanarak açıklamalarda bulunan isim, bunun Gazze’nin toplam nüfusunun neredeyse yarısının yerinden edildiği anlamına geldiğini söyledi.

“Ölü Sayısı Muhtemelen Teyit Edilenden Fazla”

Hava saldırılarının sürdüğü Gazze’deki durumun oldukça trajik boyutta olduğunu aktaran Touma, UNRWA görevlilerinin de mevcut ortamdan olumsuz etkilendiğini belirtti.

7 Ekim tarihinden bu yana çoğunlukla öğretmenlerden oluşan 14 UNRWA çalışanının hayatını kaybettiği bilgisini verdi. Bunların teyit edilmiş raporlar olduğunu ancak sayının muhtemelen daha yüksek olduğunu ifade etti.

“Bırakın bir sonraki günü, bir sonraki saatin ne getireceğini bilmiyoruz.” diyen Touma, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik havadan, denizden ve karadan ağır bombardımanlarının devam ettiğini; İsrail yetkililerinin kuzeydeki bölgeleri boşaltma uyarısı üzerine sivillerin güney bölgelerine kaçmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

UNRWA’nın, ablukanın kaldırılmasını talep ettiğini kaydeden Touma, Gazze’ye insani yardımların girişinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

“Belirsizlik ve Korku Giderek Artıyor”

Gazze’deki insanların temiz içme suyuna erişiminin ciddi şekilde sınırlı olduğunu, son çare olarak insanların tarım kuyularından acı su tüketmesinin su kaynaklı hastalıkların yayılması konusunda ciddi kaygıları tetiklediğini bildirdi.

Açıklamasının devamında, UNRWA çalışanlarının Gazze’nin adeta bir cehenneme döndüğünü aktardığını, belirsizlik ve korkunun her geçen gün arttığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın