Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Raporu: Rusya Ukrayna’da Ağır Savaş Suçları İşledi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora göre Rusya, Ukraynalı sivillere yönelik pek çok savaş suçu işliyor.
BM Raporu: Rusya Ukrayna’da Ağır Savaş Suçları İşledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan son raporda, Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin, sivillere karşı yargısız infaz, işkence, tecavüz ve diğer cinsel şiddet eylemleri de dahil olmak üzere bir dizi savaş suçu işlediğine yer verildi. Araştırma büyük ölçüde Kiev, Chernihiv, Kharkiv ve Sumy bölgelerinde yoğunlaştı.

Uluslararası Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun Ukrayna hakkındaki raporu, Rus silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen dört bölgede insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlallerini detaylandırıyor.

Komisyon raporu hazırlarken 191 görüşme gerçekleştirdi ve beş ayrı ziyarette 27 şehri ziyaret etti. Bazı durumlarda komisyon, Ukrayna kuvvetlerinin de Rus birliklerine karşı savaş suçları işlediğini, ancak bu olayların daha az sıklıkta olduğunu tespit etti.

BM Raporu Çok Fazla Savaş Suçuna İşaret Ediyor

Moskova, tam ölçekli işgalin Şubat ayı sonlarında başlamasından bu yana güçlerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığı yönündeki iddiaları defalarca reddetti. Cinsel saldırı mağdurlarının yaşlarının 4 ila 80 yaş arasında değiştiği belirtilirken, eşler ve çocuklar da dahil aile üyelerinin Rus birlikleri tarafından işlenen suçlara tanık olmaya zorlandıkların kaydedildi.

Raporda ayrıca, Rus kuvvetlerinin işkence yöntemlerini içeren sorgulama seansları gerçekleştirmeden önce Ukraynalı sivilleri yasa dışı bir şekilde aşırı kalabalık derme çatma tesislere kapattığı da belgelendi.

GCM Yatırım Banner

BM komisyonu, Rus askerlerinin sorgulama oturumları sırasında Ukraynalı sivillerden “faşist” veya “hayvan” olarak söz ettiğini bildirdi. Bireyler kelepçelendi, bağlandı, gözleri bağlandı ve tüfek dipçikleri veya coplarla uzun süre dövüldü. Komisyona göre, Rus kuvvetleri ayrıca şok tabancaları ile elektrik şokları verdi ve sahte infazlar gerçekleştirdi.

Raporda, “Mağdurlar ayrıca başkalarının önünde uzun süreler boyunca cinsel şiddete varan zorla çıplaklık eylemlerini de anlattılar” denildi. Bununla beraber sivil kıyafetli araba kullanan ve silahsız kurbanların Rus askerleri tarafından hedef alındığı ve öldürüldüğü olaylara da yer verildi.

BM komisyonu raporunda, Kiev, Chernihiv, Kharkiv ve Sumi bölgelerindeki soruşturmaları sonucunda Rus silahlı kuvvetlerinin bir dizi savaş suçu, insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlalleri işlediğini tespit ettiği sonucuna vardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.