Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Çok Kutuplu Dünya Düzeni Uyarısı

Antonio Guterres, çok kutuplu dünya düzeninin oluşmaya başladığını ve reforma olan ihtiyacın her zamankinden daha açık olduğunu söyledi. Detaylar...
BM Genel Sekreteri Guterres’ten Çok Kutuplu Dünya Düzeni Uyarısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni riskleri beraberinde getirebileceğini düşündüğü çok kutuplu dünya düzeninin oluşmaya başladığı uyarısında bulundu. Reforma olan ihtiyacın her zamankinden daha açık olduğunu ifade etti.

BM 78. Genel Kurul marjında düzenlenen Geleceğin Zirvesi’nde konuşma gerçekleştiren isim reforma olan ihtiyacın mevcut sorunlar göz önüne alındığında her zamankinden çok daha açık olduğunun altını çizdi.

Ortak Gündem Raporu’nu Hatırlattı

Ortak Gündem raporuna değinen Guterres, bu kapsamda ülkeler arasında güven ve dayanışmanın tekrar inşa edilmesi için çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Raporda, günümüzün ekonomik ve siyasi gerçekleri uyarınca çok taraflı kuruluşların reform edilmesi gerektiğine dikkati çektiği üzerinde de durdu.

Varoluşsal risk ve tehditlerle mücadele edilen bu dönemde ihtiyaç duyulan çok taraflı sistemlerin bulunmadığını söylerken “Reforma olan ihtiyaç her zamankinden daha açık” ifadesini kullandı.

“Geleceğin Paktı, Siz ve Halkınız Arasındaki Sözleşmeniz Olacak”

Hem fırsat hem de yeni riskleri beraberinde getirebileceğini söylediği çok kutuplu dünya düzeninin oluşmaya başladığına vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Meydana gelen bu çok kutuplu dünyanın küresel rekabet, gerginlik ve bölünmeyi de genişletebileceğine işaret ederken “Geleceğin Paktı, siz ve halkınız arasındaki sözleşmeniz olacak” şeklinde konuştu.

Açıklamasının devamında, karşı karşıya kalınan sınamaların evrensel nitelikli olup bunlarla küçük gruplar ya da ittifaklarla değil evrensel çözümlerle mücadele edebileceğini kaydetti.

Bunun gerçekleşebileceği tek platformun ise Birleşmiş Milletler olduğunu; sivil toplum, akademi, özel sektör ve diğer önemli paydaşların katkılarının da memnuniyetle karşılanacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.