Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM Genel Sekreteri: Dünya Nükleer Risk ile Karşı Karşıya

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, nükleer riskin küresel boyutta bir tehlike olduğuna dikkat çekti ve ülkeleri bu riske karşı uyardı.
BM Genel Sekreteri: Dünya Nükleer Risk ile Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (BM) Antoino Guterres, nükleer silahların dünya için bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Pandemi nedeniyle ertelenen Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın (NPT) gözden geçirilmesi konulu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Guterres, riski her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Guterres nükleer riskin küresel boyutta en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek, bu gücü elinde bulunduran ülkelerin vermiş oldukları taahhütlere sadık olması gerektiğini söyledi.

Tahıl Koridoru Örneği

Rusya ile Ukrayna savaşı sonrası Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru sürecinin, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Ukrayna’daki Zaporijya’da da uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Guterres ülkelere nükleer silahların olmadığı yeni bir taahhüt çağrısı yaparken, müzakere masasına gelinmesi gerektiğini belirtti. BM Genel Sekreteri, ‘İnsanlığın geleceği bizim elimizde.’ ifadelerini kullandı.

Guterres, jeopolitik bölünmeler, çatışmalar, askeri darbeler ve uzun savaşlar sonrası dünyadaki güvenliğin daha önce hiç olmadığı kadar zorlu bir testten geçtiğini söyledi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş son günlerde Zaporijya’da bulunan nükleer santrale yakın bölgede kendisini göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya ordusu nükleer santrale yakın bir kasabayı hedef almıştı. Saldırı sonrası Ukrayna’dan, Rusya’yı yönelik nükleer terörizm uygulama suçlaması yapımıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu