Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Gazze’de Umut Bitti, Durum Felaket

Uluslararası kurumların hazırladığı ortak raporda, Gazze’de çatışmalardan önce umutsuz olan insani durumun, artık tam bir felaket olduğu belirtildi.
BM: Gazze’de Umut Bitti, Durum Felaket
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 16 gündür devam ediyor. Birleşmiş Milletler kurumları Dünya Kalkınma Programı (UNDP), Nüfus Fonu (UNFPA), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazze’deki insani durumu anlatan bir rapor yayımladı.

Cumartesi günü Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı açılarak insani yardım malzemesinin geçişine izin verilse de durum hala çok kötü. Su, gıda, ilaç, yakıt ve diğer temel ihtiyaçlara ulaşamayan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzbinlerce sivil, az da olsa ihtiyaçlarını sağlayacak.

2 haftayı aşan bombalamalar nedeniyle çok sayıda sivil altyapı hasar gördü, binlerce insan hayatını kaybetti. Raporda hastalık salgınları ve sağlık eksikliği nedeniyle ölüm oranlarının hızla artması için zamanın daraldığı söylendi.

Sağlık Tesisleri Tükenmek Üzere

Hastanelerin yaralılarla dolu olduğu, sivillerin temel gıda kaynaklarına erişimde giderek artan zorluklarla karşı karşıya olduğu söylendi.

BM raporunda “Gazze, son çatışmalardan önce umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felakettir. Dünyanın daha fazlasını yapması gerekiyor.” ifadesi kullanılırken, durumun ne denli ciddi olduğunun altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Çatışma öncesinde Filistin nüfusunun neredeyse üçte birinin gıda sıkıntısı çektiği ancak şu an fırınların kapandığı, mağazaların stoklarının tükendiği, on binlerce insanın yerinden edildiği ve güvenli şekilde hiçbir yiyecek ve ihtiyacı olan şeyi satın alamadığı söylendi.

“İnsani yardım aktörlerinin ihtiyaç sahibi sivillere ulaşmasına, hayat kurtarmasına ve insanların daha fazla acı çekmesini engellemesine olanak sağlamak için Gazze genelinde acil, sınırsız insani erişimin yanı sıra insani ateşkes çağrısında bulunuyoruz.” denilen raporda temel hizmetlerin sağlanması için gerekli olan suya, gıdaya, cinsel sağlık ve üreme sağlığı da dahil olmak üzere sağlığa ve yakıta güvenli ve sürekli erişim çağrısı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın