Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Duyurdu: Küresel Bilanço Ağır, Dünyanın Yüzde 10’u Aç!

Birleşmiş Milletler dünyada açlıkla mücadele eden insan sayısının, başta savaş yüzünden 150 milyon arttığını duyurdu. Detaylar haberde;
BM Duyurdu: Küresel Bilanço Ağır, Dünyanın Yüzde 10’u Aç!
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu raporunu yayımladı. Buna göre geçen yıl aç kalan insan sayısı 702 milyon ile 828 milyon arasında bir yerde olduğunu tahmin edildi. 828 milyonluk rakamın, dünya nüfusunun yüzde 10,5’ini temsil ettiği vurgulandı.

Yetersiz beslenen kişi sayısı, geçen yıl yaklaşık 46 milyon arttı. Pandemi döneminden bu yana dünyada aç kalan insan sayısında 150 milyon artış gözlemlendi. Ayrıca BM, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı yaşanan gıda krizi yüzünden bazı ülkelerde kıtlık yaşanacağı konusunda uyardı.

Resmi olarak ilan edilen son kıtlık 2017 yılında Güney Sudan’ın bazı bölgelerinde yaşanmıştı. 2010-2012 yılları arasında Somali’de ise kıtlıktan dolayı 260 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

149 Milyon Çocuk Açlıkla Mücadele Ediyor

Söz konusu raporda, beş yaş altı 149 milyon çocuğun temel besin maddelerinin eksikliği nedeniyle büyüme ve gelişme sağlayamadığı açıklandı. Aynı şekilde 45 milyon çocuğun ise ölüm riski ile karşı karşıya olduğuna değinildi.

BM’nin Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, karamsar verilerin üzerine bir de açlıkla mücadele eden insan sayısının gelecek aylarda yükseleceğini öngördü. Direktör, Rusya’nın yol açtığı krizin dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri kıtlığa ittiğine değindi.

GCM Yatırım Banner

Beasley, küresel istikrarsızlık ve açlığın kitlesel göçe neden olabileceğini söyledi. Yaklaşan felaketi önlemek için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Houngbo “ Yetersiz Beslenme 2030’da yaklaşık 670 milyon insanı etkileyecek”

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Başkanı Gilbert Houngbo, tahminlere atıfla açlıkla mücadele edecek insan sayısının 2030 yılında 670 milyonu bulacağını açıkladı.

Bazı ülkelerde kıtlık riski olduğunun altını çizdi. Bu durumdan kaçınmak için hala zamanın olduğunu da ekledi.

Başkan, kıtlık yaşanması durumunda yiyecek dağıtımının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ancak gıda yardımının çözüm olmayacağını ve yerel üreticilere yatırım yapıldığında bu kıtlığın önlenebileceğine dikkat çekti.

2023 Yılı İçin Gıda Krizi Sinyali Verilmişti

BM raporu açıklanmadan önce Genel Sekreter Antonio Guterres, geçen haftalarda 2023 yılında dünyanın açlık ile karşı karşıya kalacağını duyurmuştu.

Dünya Gıda Programı verilerine göndermeyle son iki yılda küresel çapta gıda güvensizliği yaşayan insanların sayısının artarak 276 milyona ulaştığını ifade etmişti. Bu açlık krizinde Ukrayna’nın ve Rusya’nın rolünün altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.