Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Ajansı Ukrayna’dan Kaçan Mülteci Sayısını Açıkladı

BM mülteci ajansı savaşın başladığı günden bu yana Ukrayna'dan kaçan insan sayısının 5 milyonu geçtiğini bildirdi. Ayrıntılar geliyor…
BM Ajansı Ukrayna’dan Kaçan Mülteci Sayısını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler mülteci ajansı, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana yaşadığı en kötü mülteci krizinin yaşandığını kaydetti. Açıklamada Rusya’nın işgali nedeniyle Ukrayna’dan kaçan insan sayısının 5 milyonu geçtiği belirtildi.

Rusya’nın işgali, başlamasından bu yana ülke içinde 7 milyondan fazla Ukraynalının yer aldığı büyük bir insan göç yaşanıyor. BM bugün itibarıyla 5 milyon kişinin Ukrayna’dan kaçtığını bildirdi.

Ülkeyi terk eden insanların büyük bölümü Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya’daki sınır noktalarından geçerek Avrupa Birliği bölgelerine geçti.

Mülteci Sayısı Daha da Artabilir

Ukrayna’da faaliyet gösteren yardım grubu People in Need Göç Programı Koordinatörü Jakub Andrle, Orta Avrupa’daki mültecilerin sayısının eşi benzeri olmadığını belirtti. Andrle bölgedeki durum nedeniyle bu sayının daha da artabileceğini söyledi.

BM ajansına göre mültecilerin yarısından fazlası Avrupa Birliği’ne, birçoğunun bölgenin savaş öncesi en büyük Ukraynalı topluluğunda yaşayan aile ve diğer bağlantılarının bulunduğu Polonya üzerinden girdi.

GCM Yatırım Banner

Savaşın Şubat ayında başlaması ile beraber pek çok insan sınır bölgelerine akın etti. Bölgede faaliyet gösteren bir göç programı koordinatörü olan Katarina Pleskot Kollarova, göç eden insan sayısının, şehirlerin konut kapasitesine ulaştığını ve otellere ya da geçici konutlara yöneldiğini söyledi.

Kollarova başka ülkelerin bu duruma yönelik duruşuyla ilgili, “İlk tepki gerçekten iyiydi ama şimdi hükümetlerin uzun vadeli perspektifi düşünmesi gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı sonrası bölgede insanlık dramı yaşanıyor. Çok sayıda asker ve sivil ağır bombardıman nedeniyle hayatını kaybetti ve yaralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın