Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM, 2024’te Küresel Ekonomi için Duraklama Uyarısında Bulundu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), küresel ekonomik büyümenin duraklayan ve farklılaşan bir görünüme sahip olmasını bekliyor.
BM, 2024’te Küresel Ekonomi için Duraklama Uyarısında Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) yeni tahminine göre, küresel ekonomik büyüme için gelecek yıl duraklayan ve farklılaşan bir görünüm olacağını kaydetti. Rapora göre küresel ekonomik büyüme 2023′teki yüzde 2,4′ten 2024′te yüzde 2,5′e hafif bir artış gösterecek, ancak dünya ekonomisinde istikrarsızlığın sürmesi bekleniyor.

UNCTAD Direktörü Richard Kozul-Wright, küresel ekonominin oldukça zayıf ve öngörüyü iyimser bir çağrı olarak gördüğün söyledi. Kozul-Wright, BM tahmin ekibinin ABD’de resesyon çağrısı yapmaya hazır olmadığını ancak önümüzdeki yıl ABD ekonomisinde yavaşlamaya yol açacak önemli ekonomik dalgalanmalar gördüğünü belirtti.

Yetkili, UAW grevini, sıkılaştırılan krediyi, öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlamasını ve devam eden hükümet kapatma tehdidini gerekçe göstererek, “Yumuşak iniş ve Goldilocks’un toparlanması yönündeki tüm düşüncelere rağmen endişelenecek pek çok şey var” ifadelerini kullandı.

Bu endişelere rağmen ABD ekonomisinin gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren ekonomi olmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Avrupa için Resesyon Uyarısı

Wright, Avrupa’daki ekonomik durumun yeterince dikkat çekmediğini ve BM’nin küresel ekonomiye ilişkin öngörülerinin Euro Bölgesi’ne bağlı olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Avrupa’da büyümede toparlanma görülmesi gerektiğini kaydeden Wright, “Avrupa yatırımları yatay seyrediyor. Euro Bölgesi bu yıl küresel ekonomiye katkıda bulunmadı. Resesyonun eşiğinde.” açıklamasını yaptı.

BM raporu, Avrupa kıtasındaki reel ücretlerin durgunlaşması veya düşmesinin, mali kemer sıkma politikaları ile birleştiğinde, büyümenin aşağı çekilmesinin nedenleri olduğunu söylüyor.

Raporda Türkiye’nin Ekonomik Büyüme Tahmini Yükseltildi

UNCTAD, Türkiye ekonomisinin 2023 yılı büyüme beklentisini ise yüzde 2,6’dan yüzde 3,7 seviyesine yükseltti.

Raporda, Türkiye’nin gelecek yıl da yüzde 1,9 büyüyeceği öngörüsüne yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.