Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg TCMB’nin Çöküşü Dedi! Erkan’ı Yazdı

Bloomberg, Türkiye Merkez Bankası'nın çalkantılı dönemine ışık tutan bir yazı kaleme aldı. Yazıda, Erkan'ın liderliği altında yaşanan olaylar detaylı bir şekilde ele alındı.
Bloomberg TCMB’nin Çöküşü Dedi! Erkan’ı Yazdı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası eski Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 8 aylık görev süresinin ardından 2 Şubat’ta resmi X hesabı üzerden affını istemişti. Açıklamasını takiben Resmi Gazete’de Erkan’ın görevden alındığı yerine ise Fatih Karahan’ın atandığı açıklanmıştı.

Merkez Bankası Başkanlığı koltuğundaki değişim, uluslararası basında geniş yer tuttu. Bloomberg bugün, “Türkiye Merkez Bankası’nın Aylardır Süren Çöküşü” başlıklı bir yazı paylaştı.

TCMB’nin uzun süre tek kişilik seyirci kitlesine oynadığı öne sürülen yazıda, Erkan’ın gidişiyle Erdoğan’ın güveninin tamamen sarsılmadığına işaret edildi.

“Büyük Karakterli Bir Suikast Kampanyası”

Erdoğan’ın mahvolduğunu kanıtlayan şeyin ise yaklaşık 1,1 trilyon dolarlık ekonomiyi güzelleştirme misyonuyla hareket eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi isimlerin güvenini kaybettiğinin olduğu belirtildi.

Erkan’ın neredeyse sekiz aylık görev süresinin sona ermesi Merkez Bankası içinde ve Türkiye’nin iktidar koridorlarındaki en sert eleştirilere maruz kaldığı zamanlardan biri olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs Group Inc.’de yaklaşık 10 yıl boyunca görev yapmış olan Türkiye’nin ilk kadın merkez bankası başkanı, istifasını “büyük karakterli bir suikast kampanyası” olarak nitelendirdi. Ailesini ve küçük çocuğunu korumak için bu kararı aldığını ifade etti.

Ödemeler Dengesi Sorunu Ortadan Kalktı

Erdoğan’ın geçen Mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından, geleneksel politikalara dönüş sırasında Şimşek’le birlikte Erkan’ın da övgüyle karşılanması dikkat çekmişti. Özellikle ödemeler dengesi krizi ve muhtemel para birimi değer kaybı gibi zorlukların üstesinden gelinmişti.

Tüm bunlara karşın kaynaklar, Erdoğan tarafından atanan teknokrat grubunun göreve gelmelerinin üzerinden henüz aylar geçmesine rağmen aralarında çatlaklar oluşmaya başladığını belirtti.

Bunun, gelişmekte olan dünyanın en ilgi çekici geri dönüş hikayelerinden biri olarak görülebileceği savunuldu. Özellikle, Erdoğan yönetimindeki politika iniş çıkışlarının 10 yıldan fazla bir süre içinde dış borç stoklarını yaklaşık yüzde 96 oranında azalttığı bir ülkede yakından takip eden yatırımcılar için önem arz ettiği bildirildi.

Türkiye En Uzun Parasal Sıkılaşma Dönemine Erkan ile Girdi

Bloomberg, Türkiye’nin en uzun parasal sıkılaştırma döngülerinden birine girişi Erkan’ın atanmasının hemen ardından gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Ancak, artan fiyatlar ve değişen politikalarla birlikte Erkan’ın liderliğinin çeşitli tartışmalara yol açtığını kaydetti.

Erkan’ın teknokratik yetkinliklerine yönelik şüpheler ve politika yapıcıların çeşitli beklentileri arasındaki uçurumun dikkat çektiğini de belirtti. Görev süresinde yabancı yatırımcıların artan ilgisi ve borsa endeksindeki yükselişin ekonomide bir güven artışı yarattığı da vurgulandı.

Erkan’ın görev süresince gerçekleşen olumlu gelişmeler şu şekilde sıralandı;

  • Yabancı yatırımcılar net 5,3 milyar dolarlık devlet tahvili ve Türk hisse senedi satın aldı.
  • Gösterge Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 60’ın üzerinde yükseliş kaydetti.
  • Brüt döviz rezervleri yüzde 50’den fazla arttı.

Erkan’ın görev süresi boyunca yaşananların Türkiye’deki kadınların ekonomiye katılımı gibi daha geniş sosyal ve cinsiyetle ilgili sorunları da gündeme getirdiğinin altı çizildi.

Görev değişimine ilişkin çarpıcı yorumları kaleme alan Bloomberg, Erkan’ın istifası ve görevden alınmasının Türkiye’nin ekonomik ve politik arenalarında derin bir çalkantıya neden olduğunu kaydetti.

Tüm bu olayların, ülkenin ekonomik geleceği ve politik istikrarı hakkında endişeleri artırdığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ciddi soruları ortaya çıkardığının altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.