Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg Ekonomisti 128 Milyar Dolar İddialarına Yenisini Ekledi

2019 yılındaki yerel seçimlerde Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar dolar satıldığına yönelik söylentilere 199 milyar dolarlık yeni bir iddia eklendi.
Bloomberg Ekonomisti 128 Milyar Dolar İddialarına Yenisini Ekledi
HABER GİRİŞ

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde başlatılan Merkez Bankası rezervleri satışına damga vuran 128 milyar dolar iddialarına bir yeni rakam daha eklendi. Bloomberg ekonomisti Selva Baziki, döviz kurlarını baskılamak için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerden harcadığı tutara ilişkin hesaplamalarını paylaştı.

Baziki, TCMB’nin 2021 yılındaki Aralık ayından Mayıs sonuna kadar arka kapıdan sattığı rezervin 199 milyar dolara ulaşmış olabileceğini paylaştı.

Merkez Bankası rezervlerinden ayda yaklaşık 12 milyar dolar eksildiğine dikkat çekerek, “Seçimlerin olası etkisi ile Nisan-Mayıs ayları toplamının 52 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyoruz” çıkarımında bulundu.

Net rezervlerdeki swap hariç düşüşün 9 milyar dolar olduğu hesabını yaparak, “Net akım (190 milyar dolar) farkı müdahale miktarının 199 milyar dolara çıktığını gösteriyor. Lira bu sürede dolar karşısında yüzde 40 üzerinde değer kaybetti ve yakın zamanda en düşük seviyelerini gördü” dedi.

Merkez Bankası Rezervlerinde Düşüş Durmuştu

2019 yılından beri eriyen Merkez Bankası rezervleri, seçim gündeminde rekor seviyelerde düştükten sonra Maliye Bakanı’nın değişmesiyle bu yıl ilk kez önceki hafta toparlanma göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayını yaklaşık 1 yıl sonra ilk kez 100 milyar doların altında kapatan toplam rezervler 2 Haziran haftasında 2 milyar 28 milyon dolar artarak 100 milyar 486 milyon dolara yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.