Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blockchain Girişimlerine Yatırımlar 2021’de 7 Kat Arttı

Kripto paralardaki değerlenmenin ortasında, blockchain şirketleri risk sermayedarlarından büyük yatırımlar çekti. Detaylar geliyor...
Blockchain Girişimlerine Yatırımlar 2021’de 7 Kat Arttı
HABER GİRİŞ

Kripto paralar özellikle 2021 yılı içerisinde güçlü bir ralli yaşadı. Bu bu rallinin ortasında blockchain girişimlerine yönelik yatırımlar hız kazandı.

GlobalData tarafından yapılan araştırma, 2021 boyunca, blockchain teknolojisine yapılan risk sermayesi yatırımların, 2020’de kaydedilen 2,1 milyar dolardan yüzde 600’ün üzerinde artışla 14,8 milyar dolara yükseldiğini ortaya koyuyor.

Blockchain girişimleri 2021 yatırımları
Kaynak: GlobalData

Risk sermayesi faaliyetleri esas olarak Kuzey Amerika’da 6.8 milyar dolar ile yoğunlaştı. Bunu 3.4 milyar dolar ile Latin Amerika ve 3 milyar dolar ile Avrupa takip etti.

Asya-Pasifik’teki risk sermayedarları sektöre 1,6 milyar dolar yatırım yaparken, Orta Doğu’da 440 milyon dolar yatırım yaptı.

Bankacılık Sektörünün İlgisi Büyük

Blockchain sektörüne yapılan yatırımlar, sektörün emekleme aşamasında olmasına rağmen 2021’de arttı. Hem yatırımcılar hem de tüketiciler, şirketlerin bilişim teknolojisi çözümlerine entegre olurken teknolojinin faydalarından yararlanmayı hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

GlobalData’da analist Chris Dinga, bankacılık ve ödemelerde blockchain teknolojisine büyük yatırım yapıldığını belirterek, havaleler, merkez bankası dijital para birimleri ve varlık yönetimine büyük destek sağlandığını söyledi.

Sektöre yapılan önemli yatırımlara rağmen, net düzenleyici çerçevelerin olmaması ve yetersiz kalifiye personel gibi engellerin daha fazla oyuncunun dahil olmasını engellediği belirtildi.

Teknolojinin uygulanmasının ise gelecekte merkez bankaları öncülüğünde artması bekleniyor. Özellikle, 90’dan fazla merkez bankası, blok zinciri teknolojisi ile güçlendirilecek olan merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) test ediyor.

Google bu alana 1,5 milyar doların üzerinde yatırımı ile halka açık en çok işlem gören blockchain dostu şirket olarak öne çıkıyor.

2022’de Sektördeki Şirketler Daraldı

2022’de girişimlere yönelik yatırımların ne yönde değişeceği merak konusu. Kripto para piyasası bu yılın başından itibaren, küresel piyasalardaki artan endişenin etkisiyle büyük kayıplar  yaşadı.

Sektörde faaliyet gösteren Celsius ve Voyager Digital gibi bazı borç veren şirketler iflasını talep etti. Diğer yandan Terra ekosisteminde yaşanan çöküş, kripto topluluğunda büyük yankı uyandırdı.

Coinbase’in de aralarında olduğu pek çok kripto para borsası, çalışanlarını işten çıkarma kararı almak durumunda kaldılar.

Geçtiğimiz günlerden bir başka araştırmada, blockchain şirketlerinin Eylül ayından bu yana 6 milyar dolar yatırım aldığı bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.