Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blockchain Firmaları Eylül’den Bu Yana 6 Milyar Dolar Yatırım Aldı

Yapılan araştırmalar dünyanın önde gelen şirketlerinin, blockchain firmalarına büyük yatırımlar yaptığını ortaya koyuyor. Ayrıntılar geliyor…
Blockchain Firmaları Eylül’den Bu Yana 6 Milyar Dolar Yatırım Aldı
HABER GİRİŞ

Son yıllarda ilginin arttığı başlıca alanlar arasında blockchain teknolojisi geliyor. Dünyaca ünlü çok sayıda firma, blockchain üzerine kurulmuş şirketlere büyük yatırımlar yapmaya başladı.

Blockdata tarafından piyasa değerine göre en büyük 100 halka açık şirketin yatırım faaliyetlerine bakan bir araştırma, bu alana yönelik yapılan yatırımları ortaya koydu. Dünyanın en büyük 40 şirketi, Eylül 2021 ile Haziran 2022 arasında blockchain firmalarına yaklaşık 6 milyar dolar yatırım yaptı.

Blockdata her bir şirketin yatırım yaptığı miktarı belirlemenin mümkün olmadığını söyleyerek, araştırmada finansman turlarının boyutundan faydalandığını bildirdi.

Samsung ve Alphabet Başı Çekiyor

Samsung, 13 blockchain şirketine yatırım yaparak, bu alanda ilk sırada yer aldı. Google’ın ana şirketi Alphabet, en büyük değer olan blockchain ve kripto ile ilgili şirketler için 1,5 milyar dolar toplayan dört finansman turuna katıldı.

Çalışma, blockchain teknolojisinin ve kripto endüstrisinin devam eden ana akım kabulünü kanıtlar nitelikte. Finansal hizmet devleri BlackRock 1,2 milyar dolar, Morgan Stanley ise 1,1 milyar dolarlık bağış toplama faaliyetlerine katıldı.

GCM Yatırım Banner

Alphabet’in yaptığı dört şirket, kripto saklama teknolojisi sağlayıcısı Fireblocks, Flow blok zinciri geliştiricisi Dapper Labs, Bitcoin ağ altyapısı sağlayıcısı Voltage ve yatırım şirketi Digital Currency Group oldu.

Veriler sektörde işe alımların da hız kazandığını gösteriyor. Yakın zaman önce yapılan bir araştırma, blockchain sektöründeki istihdamda, yıllık yüzde 80’e yakın artış olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın