Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Block Scholes: Bitcoin’in ABD Hisseleri ile İlişkisi Kalmadı

Kripto analitik firması Block Scholes tarafından yapılan araştırma, Bitcoin’in ABD’deki hisse senetleri ile olan korelasyonunda büyük düşüş olduğunu gösteriyor.
Block Scholes: Bitcoin’in ABD Hisseleri ile İlişkisi Kalmadı
Yorum

Bitcoin son yıllarda ABD borsalarındaki hareketlere yakınlığı ile yatırımcıların dikkatini çekiyordu. Son dönemde ise bu korelasyonun gözle görülür derecede azaldığı görülüyor. Kripto para biriminin spot fiyatındaki değişikliklerin Wall Street’in teknoloji ağırlıklı hisse senedi endeksi Nasdaq ve daha geniş endeks S&P 500’deki değişikliklerle 90 günlük korelasyonu sıfıra yakın bir seviyeye indi.

Kripto türevleri analitik firması Block Scholes tarafından izlenen verilere göre bu, iki yılın en düşük seviyesini temsil ediyor. BlockScholes araştırma analisti Andrew Melville “Korelasyon, BTC’nin Nisan ve Kasım aylarında ikiz zirveleri arasında olduğu Temmuz 2021’den bu yana gözlemlenen en düşük seviyede” değerlendirmesini yaptı.

Spot fiyat korelasyonları
Kaynak: Block Scholes

Her iki varlığın, geçen yılki sıkılaştırma döngüsü boyunca devam eden kayıpların izini sürdüğü için korelasyondaki düşüşün gerçekleştiğine dikkat çekti. Geleneksel risk varlıklarıyla azalan korelasyon, yalnızca geleneksel piyasa duyarlılığına ve makroekonomik gelişmelere odaklanan kripto tüccarlarının hayal kırıklığı yaşayabileceği anlamına geliyor.

BlackRock, Fidelity, WisdomTree, VanEck, Invesco ve diğerleri tarafından yapılan son spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları, kripto pazarındaki yükselişte önemli rol oynadı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un 15 Haziran’daki başvurusundan bu yana Bitcoin, ABD hisse senedi endekslerindeki aralığa bağlı aktiviteyi göz ardı ederek yüzde 25’lik bir getiri sağladı.

Bitcoin yazım itibarıyla 30.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi Kasım 2021’de 69.000 dolar zirvesini görmüş ve sonrasında 15.000 dolar yakınlarına kadar gerilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%