Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken: Putin’in Stratejisi İşe Yaramadı

Putin’in yürüttüğü strateji hakkında dikkat çeken açıklamalar yapan ABD Dışişleri Bakanı, Çin ile çatışmaktan kaçındıklarını açıkladı.
Blinken: Putin’in Stratejisi İşe Yaramadı
HABER GİRİŞ

Romanya’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, toplantı sonrası basın açıklaması yaptı. Konuşmasında Rus lider Vladimir Putin’in savaş stratejisini eleştirdi.

“Putin, öfkesi ve ateşini Ukrayna’nın sivil nüfusuna odakladı” diyen Blinken, Rusya-Ukrayna savaşında sivillerin hedef alınmasına değindi.

Kremlin’in Ukrayna’da şehir merkezlerindeki enerji altyapısını harap etmesini ve insansız hava araçlarının kamikaze uçuşlarla sivil halkı hedef almasını barbarca bulduğunu söyledi.

Savaş mağduru olan Ukrayna’nın özellikle son haftalarda enerji sisteminin üçte birinden fazlasının bombaladığını açıkladı.

Naziler döneminden kalan bir savaş taktiği olarak savaşzedeleri kış döneminde soğuğa ve karanlığa mahkum etmenin Putin’in yeni hedefleri arasında olduğunu söyleyerek, “Başkan Putin’in oyununu biliyoruz: Don ve aç kal” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Putin’in Stratejisi İşe Yaramadı ve Yaramayacak”

ABD Dışişleri Bakanı, Putin’in Rusya’ya karşı tek yumruk olan Batı’nın parçalanmasını istediğini söyledi.

Ancak Putin’in bu isteğinin neticeye varamayacağı ve stratejisinin işe yaramayacağı çıkarımında bulundu.

Bu görüşe, Bükreş’te bulunan tüm bakanların katıldığını açıkladı. Blinken, bu sözüyle Türkiye’yi de kast etmiş oldu.

Çünkü Türkiye tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün Bükreş’teki toplantıya katılmıştı.

“Çin ile Çatışmaktan Kaçınıyoruz”

Konuşmasında Çin faktörüne değinen Blinken, NATO’nun Rusya ile iş birliği yapan Pekin’in hem dezenformasyona yönelmesini hem de dışarıya bildirmediği asker yığınağını şüpheyle takip ettiğini aktardı.

“Çin’in askeri yığınağından endişeliyiz” diyen ABD Dışişleri Bakanı, olası bir kriz durumuna karşı “NATO’nun geleceğe yönelik dayanıklılığını artırmak için çalışıyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

Bu konuda ise diyalog kapısını özellikle kapatmadıklarını söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Elimizden geldiğince Çin ile yapıcı diyalog içinde olma taahhüdümüzü sürdürüyoruz ve ortak sorunlar üzerinde birlikte çalışma fırsatlarını memnuniyetle karşılıyoruz… Çin ile çatışma peşinde değiliz. Aksine, bundan kaçınmak istiyoruz. Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.