Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken: Çin, Tayvan’ın Statükosunu Reddediyor!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, Çin'in Tayvan durumunun statükosunu reddettiğini söyledi. Detaylar haberde;
Blinken: Çin, Tayvan’ın Statükosunu Reddediyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin yetkililerinin Tayvan’ın durumunun artık kabul edilebilir olmadığına karar verdiğini söyledi. Ülkenin, kendi kendini yöneten ada üzerindeki baskıyı artırmaya başladığını ve buna güç kullanma olasılığının da dahil olduğunu belirtti.

Bloomberg tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Blinken, Çin’in, Washington ve Pekin arasında Tayvan ile olan farklılıklarının barışçıl bir şekilde yönetileceğine dair onlarca yıllık temel anlayışı değiştirdiğini söyledi.

Blinken: Yeniden Birleşme Sürecini Hızlandırmak İstiyorlar

Blinken, açıklamasında “Değişen şey şu: Pekin hükümetinin bu statükonun artık kabul edilemez olduğuna dair kararı ve yeniden birleşme sürecini hızlandırmak istedikleri” ifadelerini kullandı.

Çin’in ayrıca Tayvan’a daha fazla baskı uygulama ve baskı taktikleri işe yaramazsa hedeflerine ulaşmak için güç kullanma olasılığını sürdürme konusunda kararlar aldığını da sözlerine ekledi.

“Temelde değişen şey bu” diyen isim, Washington’ın bir “Soğuk Savaş” istemediğini ve Çin’i dizginlemeye çalışmadığını, ancak kararlı olduğunu ve çıkarlarını savunduğunu da sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Cephesinden Uyarılar Gelmeye Devam Ediyor

Geçen hafta, üst düzey ABD’li diplomat, bir tarih belirtmese de Pekin’in, Tayvan ile yeniden birleşmeyi “çok daha hızlı bir zaman çizelgesinde” sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Başkan Joe Biden yönetimi, Çin’i defalarca ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyaretini, Pekin’in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği ada çevresinde askeri tatbikatları bahane etmek için kullanmakla suçladı.

“Tehdit 6 Yıl İçinde Kendini Gösterebilir”

Üst düzey ABD’li general geçen yıl, Çin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde Tayvan’ı askeri olarak ele geçirmeye çalışmasının muhtemel olmadığını söyledi. ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nın o zamanki komutanı, Kongre’ye bu tehdidin altı yıl içinde kendini gösterebileceğini söyledi.

Çin lideri Xi Jinping, Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin bu ayki beş yıllık kongresinde Pekin’in Tayvan üzerinde güç kullanma hakkından asla vazgeçmeyeceğini, ancak barışçıl bir çözüm için çaba göstereceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın