Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock Seçim Sonrası Yatırımcı Girişi Konusunda İyimser Değil

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçim sonrasına dair beklentilerini paylaşan varlık yönetimi şirketlerinden ABD’li BlackRock’tan kaygılandırıcı yorumlar geldi.
BlackRock Seçim Sonrası Yatırımcı Girişi Konusunda İyimser Değil
HABER GİRİŞ

Seçimlere sadece 2 hafta kaldı. Tüm gözler 14 Mayıs’a çevrilirken, en merak edilen konu ekonomide nasıl bir yol haritası izleneceği. Varlık yönetimi şirketlerinden ABD’li BlackRock sözcüsü, Türkiye’de seçimi muhalefetin kazanması halinde kısa vadede önemli bir yatırımcı girişi beklemiyor.

Türkiye’nin hisse senedi ve sabit getirili endekslerdeki ağırlığının son 10 yılda azaldığına dikkat çeken isim, bunun kısa süre içinde değişeceği yönünde çok iyimser bir beklentiye sahip değil.

Seçimi muhalefetin kazanması durumunda ekonomi politikalarında bir değişiklik olabileceğine olası gözle bakarken, diğer yandan 2024 yılında yapılacak yerel seçimler nedeniyle yine de geniş kapsamlı değişiklik öngörmediğinin altını çizdi.

Türk lirasının değerinin düşmeye devam ettiğini ancak hala aşırı değerli olduğunu söyleyen isim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pahalılık ve yüksek enflasyon nedeniyle Orta ve Güneydoğu’daki desteğinin baskı altında olduğunu açıkladı.

Merkez Bankalarının Sıkılaştırma Kararları Resesyon Beklentilerini Yükseltti

Gelişmiş ekonomilerdeki agresif sıkılaştırma kararlarının finansal çatlakların ortaya çıkmasına neden olduğunu ve bunun da resesyon beklentilerini güçlendirdiğini söyleyen BlackRock sözcüsü, para politikalarının enflasyonu düşürmeye odaklanmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisinin şu anda düşük faiz ve yüksek enflasyon nedeniyle zor durumda olduğunu, TL’nin değerinin düştüğünü, seçimi muhalefetin kazanması halinde ise döviz girişinin hemen olmayacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın