Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock, Powell’ın Açıklamaları Sonrası Yeni Faiz Beklentisini Paylaştı

Varlık yöneticisi BlackRock, FED’in ilerleyen süreçte çıkacağı faiz oranına dair yeni tahmini paylaştı. Detaylar geliyor…
BlackRock, Powell’ın Açıklamaları Sonrası Yeni Faiz Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, FED Başkanı Jerome Powell’ın faiz oranlarının merkez bankasının önceden tahmin ettiğinden daha yüksek olabileceği açıklamasının ardından, federal fon oranı tahminini güncelledi. Varlık yöneticisi FED’in oranları yüzde 6’ya kadar çıkaracağını tahmin etti.

BlackRock’un baş yatırım yetkilisi Rick Rieder, “FED’in fon oranını yüzde 6′ya getirmesi ve ardından ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu yaklaşık yüzde 2′ye indirmek için daha uzun bir süre orada tutması gerektiğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ekonominin beklenenden daha dirençli olduğunu söyleyen Rieder, en son istihdam raporuna ve tüketici fiyat endeksi okumasına işaret etti. Rieder, bugünün ekonomisinin geçmiş on yıllardaki kadar faiz oranlarına duyarlı olmamasına atıfta bulundu ve bunun FED için işleri karmaşık hale getirdiğini söyledi.

ABD ekonomisinin dayanıklılığını vurgulayan Rieder, “Son zamanlarda ABD ekonomisini, esneklik ve uyarlanabilirlik, aynı zamanda dayanıklılık ve güç sergileyen olağanüstü bir malzeme olan poliüretana benzettik” diye konuştu.

ABD son raporunda, Ocak ayında 517.000 tarım dışı istihdam artışı bildirerek piyasa tahminlerini önemli ölçüde aşarken, işsizlik oranı Mayıs 1969′dan bu yana en düşük seviye olan yzde 3.4′e düştü.

GCM Yatırım Banner

Bir sonraki raporun Cuma günü yayınlanması bekleniyor ve FED’in enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artırımlarına rağmen esnek bir işgücü piyasası göstermeye devam etmesi muhtemel. Dow Jones tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistler, geçen ay 225.000 yeni işin eklendiğini tahmin etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.