Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Black Friday’de Çevrimiçi Harcamalarda Yeni Rekor Bekleniyor

Her yıl Kasım ayında düzenlenen Black Friday etkinliği kapsamında bu yıl çevrimiçi harcamalarda yeni bir rekor kırılacağı tahmin ediliyor. Detaylar haberde...
Black Friday’de Çevrimiçi Harcamalarda Yeni Rekor Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Perakende mağazalarda sergilenen ürünlerin indirime girdiği  Black Friday etkinliği kapsamında tüketici harcamalarında büyük bir artış olacağı tahmin ediliyor. Perakendecilerin çevrimiçi satışlarını izleyen Adobe, Şükran Günü’nden sonraki gün için genel çevrimiçi satışların 9 milyar doları geçmesini bekliyor.

Bu olursa yeni bir rekor seviyeye ulaşılmış olacak. Son rakamlar bu harcamaların 7.2 milyar doları aştığını doğruluyor. Adobe bu rakamın gün bitmeden 9,2 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

Günlük Harcamalar 2-3 Milyar Dolar Aralığında

Rekor kıran harcama, tüketicilerin çevrimiçi olarak yıldan yıla yüzde 2,9 artışla tüm zamanların en yüksek değeri olan 5,29 milyar doları ödediği Şükran Günü alışverişinin güçlü bir gününün hemen ardından geliyor. Adobe alışveriş yapanların internette günde yaklaşık 2 ila 3 milyar dolar harcadığını belirtti.

Apple tüketicilerin en çok ilgi duyduğu markalardan biri olarak öne çıkıyor.  Adobe, mobil alışverişin de bu yıl rekor seviyeye ulaştığını ve Şükran Günü’ndeki çevrimiçi satışların yüzde 55’ini akıllı telefon satışlarının oluşturduğunu belirtti. Şirketin tahminine göre bu satışların toplam Black Friday satışlarının yüzde 53′ünü oluşturması bekleniyor.

Ek olarak, güçlü indirimler, enflasyondan bıkmış tüketicileri sepetlerine daha fazla ürün koymaya ikna etti. Sezon boyunca ortalama sipariş hacmi yüzde 12 arttı. Özellikle oyuncaklar, yüzde 33′e varan indirimlerle önemli bir talep yarattı.

GCM Yatırım Banner

Perakendeciler için bu rakamlar önümüzdeki haftalar için umut verici bir gösterge olabilir. Target, Macy’s, Nordstrom ve diğer şirketler, Ekim sonu ve Kasım başında satışlarda durgunluk olduğunu bildirmişti. ABD’de enflasyon 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, tüketici güveni geçen ay zayıfladı.

Adobe, Şükran Günü’nden Siber Pazartesi’ye kadar olan beş gün olan Siber Hafta’nın, 2021’e kıyasla yaklaşık yüzde 3 artışla yaklaşık 34,8 milyar dolar çevrimiçi harcama oluşturmasını bekliyor. Siber Pazartesi’nin en büyük çevrimiçi alışveriş günü olması bekleniyor ve satışların 11,2 dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın