Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in White Paper’ı macOS’ta Gömülü Olarak Bulundu

Bitcoin’in 2009 yılında yazılan ve teknik özelliklerini içeren White Paper, macOS işletim sisteminin içerisinde görüldü.
Bitcoin’in White Paper’ı macOS’ta Gömülü Olarak Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Anonim kişi ya da topluluk olarak bilinen Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin’in teknik incelemesinin yer aldığı rapor, Apple’ın geliştirdiği işletim sisteminin içerisinde görüldü. Bir araştırmacı, Bitcoin’in White Paper’ini macOS işletim sisteminin içerisinde saklandığını ortaya çıkardı.

Teknoloji uzmanı Andy Baio, Bitcoin tanıtım belgesinin bir PDF formatının, 2018’deki sürüm olan Mojave’den bu yana her macOS kopyasıyla birlikte gönderildiğini tespit etti. Baio yazıcısını tamir etmeye çalışırken, daha önce hiç görmediği “Virtual Scanner II” adlı bir cihaza rastladığını ve kablosuz tarayıcıyla bir belge taradığını söyledi.

Bitcoin White Paper Görüntüsü
Kaynak: waxy.org

Araştırmacı ortam türünü ‘Fotoğraf’tan ‘Belge’ye çevirdiğinde, Bitcoin’in teknik incelemesi ile karşılaştı. Baio çevrimiçi ortamda bununla ilgili neredeyse hiçbir şey olmadığını söyledi. Araştımacı macOS’ta terminal uygulamasına aşağıdaki komutları girerek teknik incelemenin bir kopyasını açabileceğinizi belirtti.

/System/Library/Image\ Capture/Devices/ VirtualScanner.app/Contents/Resources/simpledoc.pdf

Baio, blog yazısında dosyanın “Mojave’den (10.14.0) güncel sürüme (Ventura) kadar her macOS sürümünde bulunduğunu, ancak High Sierra (10.13) veya önceki sürümlerde bulunmadığını” iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Nakamoto’nun tanıtım yazısının neden macOS’un modern sürümleriyle birlikte gönderildiği bilinmiyor. Sosyal medyada bazı kullanıcılar, Apple kurucusu Steve Jobs’un, Satoshi Nakomoto olduğunu öne sürdü. Ortaya çıkan belgeye dair Apple’dan henüz bir açıklama gelmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.