Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti ABD’deki Bankacılık Krizi Sonrası Yükseliyor

Bitcoin’in piyasa hakimiyetini gösteren dominance verisi, ABD’de artan bankacılık endişesi sonrası artışını sürdürüyor. Detaylar şöyle...
Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti ABD’deki Bankacılık Krizi Sonrası Yükseliyor
Yorum

Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyetini ölçen dominance, iki ay önce kendisini gösteren ABD bankacılık sektöründeki kargaşasının başlamasından bu yana artıyor. Veriler Mart ayının başından bu yana BTC hakimiyetinin 22 ayın en yüksek seviyesi yüzde 49’a kadar yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bölgesel ABD bankalarından türetilen bir endeksin performansını çoğaltmayı amaçlayan SPDR S&P bölgesel bankacılık ETF’si, aynı zaman diliminde yüzde 35 oranında düştü.

Mart ayında üç ABD bankası, Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Bank iflas ederek tam bir bankacılık krizi korkusunu tetikledi. First Republic Bank, bankacılık krizinin son kurbanı oldu ve son olarak Los Angeles merkezli borç veren PacWest Bancorp’un (PACW) hisseleri Çarşamba günü yüzde 60’ın üzerinde düştü.

BTC piyasa hakimiyeti
Kaynak: TradingView

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bankacılık sektörünün sağlam ve dayanıklı olduğunu savundu. Decentral Park Capital’in Portföy Yöneticisi Lewis Harland’a göre, bankacılık sektörü istikrarsızlığı ve hisselerdeki düşüşün ortasında Bitcoin’in artan pazar hakimiyeti, güçlenen çekiciliğini kanıtlıyor.

Harland, “Bölgesel banka hisse fiyatları düştüğünde kripto pazarında BTC’nin daha iyi performans gösterdiğini görüyorsunuz. Bu, BTC’nin kriz daha da geliştikçe yatırımcılar için yüksek kaliteli dolar karşıtı likit oyun olduğuna işaret ediyor” açıklamasında bulundu.

Federal Rezerv’in yenilenen likidite gevşemesine ilişkin beklentiler, bankacılık krizinin ortasında güçlendi ve doların zayıflamasına işaret etti. FED son olarak faiz oranlarını 25 baz puan daha artırdı. BTC’nin hakimiyet oranı uzun sürek bir aralığın üst sınırını zorlarken, Harland’a göre bir kırılma, devam eden BTC performansını gösterebilir.

Bitcoin hakimiyetinin yanı sıra, yılın başından bu yana kazançlı fiyatıyla da dikkat çekiyor. Kripto para birimi yüzde 70’ten fazla yıllık getirisi ile 29.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%