Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Olumsuz Durumundan Yararlanan Altcoinler: XRP ve LTC

Kripto tüccarları arasında Bitcoin'e yönelik duyarlılığın olumsuza dönmeye başlaması Ripple ve Litecoin'e yaramış görünüyor. İşte detaylar;
Bitcoin’in Olumsuz Durumundan Yararlanan Altcoinler: XRP ve LTC
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kurumsal yatırımcılar, amiral kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) yönelik duyarlılığın olumsuza dönmesiyle birlikte art arda beşinci hafta boyunca BTC fonlarından sermaye çekti. Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC) ise bu durumu en iyi değerlendiren kripto varlıklar olarak dikkat çekti.

Bitcoin, piyasa katılımcıları arasında popülaritesini kaybederken, XRP ve Litecoin fonları sermaye girişlerine tanık oldu.

  • Bitcoin fonları, kripto tüccarları arasındaki duyarlılığın olumsuza dönmesiyle geçen hafta 32 milyon dolardan fazla çıkış gördü.
  • XRP ve Litecoin, son yedi gün içinde haftalık 0.5 milyon dolarlık girişe tanık oldu.
  • BTC’ye yönelik olumsuz duygu, XRP ve Litecoin fonları için yükseliş katalizörü görevi gördü.

XRP ve Litecoin Fonları Sermaye Girişleri Görüyor

Kripto yatırım şirketi CoinShares’in kurumsal sermaye akışı hakkındaki son raporundan elde edilen veriler, yatırımcıların, fonlarını kripto para yatırım ürünlerinden ve özellikle Bitcoin ile Ethereum’dan çektiğini ortaya koydu.

Son beş hafta baz alındığında toplam kripto yatırım fonlarından çıkışlar 232 milyon doları buldu.

Aşağıdaki tablo, dolar bazında haftalık ve aylık akışları göstermektedir:

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinShares

Bitcoin ve en büyük altcoin konumundaki Ethereum (ETH), sırasıyla 32.7 milyon dolar ve 1 milyon dolarlık haftalık çıkışlar kaydetti.

Aksine, Litecoin ve XRP geçen hafta toplamda yaklaşık 500 bin dolar giriş gördü. Her ikisi, tüccarlar arasında Bitcoin’e yönelik olumsuz duygulardan en çok yararlanan iki varlık olarak ön plana çıktı.

Rapordaki verilere göre kripto para borsalarındaki işlem hacimleri 2020’nin sonlarından bu yana azaldı. Borsa platformlarındaki ticaret hacmi, Mayıs ayının üçüncü haftasında 20 milyar dolarlık yeni bir düşük seviyeyi gördü.

Yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklardan çekildiği bir ortamda, XRP ve Litecoin’in pozitif sermaye girişleriyle öne çıkıyor olması iki altcoin için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

XRP ve Litecoin Tutanlar Neler Bekleyebilir?

XRP yatırımcıları topluluğu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhindeki davasının sonucuna odaklanmış durumda. Son gelişmeler ışığında XRP sahipleri davadan ağırlıklı olarak olumlu bir sonuç bekliyor.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri ve Baş Hukuk Sorumlusu (CLO) Stuart Alderoty, “XRP bir menkul kıymet değildir” iddiasını desteklemek için kısa süre önce Andy Warhol’un litografi davasıyla ilgili bir Yüksek Mahkeme kararına atıfta bulunmuştu. Alderoty’ye göre ABD mali düzenleyicisi durumun gayet iyi farkında ve bu tablo, muhtemelen sonucu ödeme devi Ripple’ın lehine çeviriyor.

Litecoin tarafında ise üçüncü halving etkinliğine 80 günden daha az bir süre kalmasının heyecanı yaşanıyor. Zincir üstü ölçümler, kripto varlık için bir yükseliş tablosu çiziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.