Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Kaldıraç Oranı Aralık 2021 Sonrası En Düşük Seviyede

Analitik veri platformu CryptoQuant üzerinde izlenen veriler, kaldıraç oranı Aralık 2021’den bu yana hızla azaldı. Detaylar geliyor...
Bitcoin’in Kaldıraç Oranı Aralık 2021 Sonrası En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasında kaldıraç seviyesi, fiyatın gideceği yön ve volatilite hakkında yatırımcılara önemli fikir veriyor. Son veriler Bitcoin üzerindeki kaldıraç oranının azaldığını gösteriyor. Analitik firması CryptoQuant, Bitcoin üzerindeki tahmini kaldıraç oranının, 0,195’e gerileyerek, Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını bildirdi.

Tahmini kaldıraç oranı aktif açık sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde kilitli dolar değerinin türev borsaların elindeki toplam madeni para sayısına bölünmesiyle hesaplanıyor. Geçen yılın Ekim ayından bu yana, oran yarıya indi ve bu da piyasada getirileri büyütmek için kullanılan kaldıraç derecesinde keskin bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Kaldıraçta azalan bir oran aynı zamanda spot piyasanın türev piyasası faaliyetine karşı daha az duyarlılığı olduğunu gösterir. Bununla beraber son fiyat dalgalanmalarının, gelecekte daha az görüleceğini düşündürür.

BTC tahmini kaldıraç oranı
Kaynak: CryptoQuant

Kaldıraç, kullanıcıların borsada yatırılan para veya madeni paralardan daha değerli pozisyonlar açılmasına olanak tanıyan bir araçtır ve yatırımcıların tasfiye edilmesine neden olabilir. Kitlesel tasfiyeler, çoğunlukla piyasada volatilitenin artması sonrası gerçekleşir.

Bitcoin’in oynaklığındaki azalma, kripto piyasasına olan katılımı artırabilir. Tahmini kaldıraç oranı, ABD’li kripto para borsası FTX’in Kasım ayı başlarında iflas ettiğinden beri sürekli düşüyor. Borsa, teminat tüccarlarının yayınladığı teminat tüccarlarının 20 katına kadar kaldıraç sunan sürekli vadeli işlem ürünüyle biliniyordu.

GCM Yatırım Banner

Aralık 2021 ayrıca Bitcoin’in tarihi zirvelerine yakın seviyelere işaret ediyor. BTC, Kasım 2021’de 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Geçen zaman içerisinde fiyat 15.500 dolar bölgesine kadar inmişti.

Kripto para birimi yeni yıla ise güçlü bir yükselişle başladı ve 31.000 dolar seviyelerini test etti. BTC yazım itibarıyla 29.000 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.