Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in ile Hisse Senetleri Korelasyonu 9 Ayın En Yükseğinde

Bitcoin, Nasdaq ve S&P 500 endeksleri ile uyumlu bir şekilde hareketini sürdürüyor. Bu BTC’nin risk varlığı olmaya devam ettiğini gösteriyor.
Bitcoin’in ile Hisse Senetleri Korelasyonu 9 Ayın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

ABD’de bazı bankaları iflas etmesi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranların durgunluk korkularının yaygınlaşmasına neden oluyor. Bu ortamda Bitcoin Mart ayında yüzde 23 artış kaydetti. Bu hareket Bitcoin’in kaos ortamında güvenli bir liman olduğu anlatısını güçlendirdi.

Bitcoin, Nasdaq/S&P 500 (NDX/SPX) oranıyla birlikte yükseldi ve bu, rallinin FED’in faizde beklenenden erken yavaşlayacağına dair artan umutlardan kaynaklandı. NDX/SPX oranı, Nasdaq 100’de temsil edilen teknoloji hisse senetleri ile S&P 500’deki daha geniş bir endüstri hisseleri sepeti arasındaki farkı ölçen bir metriktir.

Bitcoin ile NDX/SPX oranı arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı, 0,81’den 0,90’a yükseldi ve bu, iki varlık arasında Haziran 2022’den bu yana en güçlü pozitif ilişkinin sinyalini veriyor. Pozitif korelasyon, oranın yükseldiği günlerde Bitcoin’in hisse senetleri ile benzer hareketleri gösterdiğini temsil ediyor.

BTC ve NDX/SPX oranı

Kaynak: TradingViewBankacılık sektöründeki istikrarsızlık, yatırımcıların FED’in bu yılın sonunda faiz oranlarını indireceğine dair iddialarını agresif bir şekilde eski haline getirmesiyle, oran Mart ayında yüzde 5,65 artarak Şubat 2009’dan bu yana en iyi aylık performansına ulaştı. Nasdaq yaklaşık yüzde 10 yükseldi ve S&P 500’ün yüzde 3,5’lik kazancını büyük bir farkla geride bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Crypto is Macro Now’dan Noelle Acheson, Bitcoin ile NDX/SPX oranı arasındaki pozitif korelasyona atıfta bulunarak, “BTC hala bir risk varlığı gibi işlem görüyor. Yükselen oran, teknolojinin daha iyi durumda olduğu anlamına geliyor ve bu da risk duyarlılığının güçlü olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Acheson, Bitcoin’in geleneksel yatırımcılar için hala bir risk varlığı ama aynı zamanda güvenli bir sığınak olarak da görüleceğini söyledi.

Teknoloji hisseleri, faiz artırımı beklentilerine global pazara kıyasla daha duyarlı olma eğilimindedir Bu nedenle, yükselen bir oran, 2020’de ve 2021’in başlarında gözlemlendiği gibi, genellikle güvercin FED beklentileri ve genellikle kripto para birimleri gibi diğer varlıklara sızan gelişmiş yatırımcı risk iştahını ortaya koyar. Düşen bir oran, riskten kaçış hissini temsil eder.

CF Benchmarks Baş Araştırma Analisti Gabriel Selby, NDX/SPX oranının kripto piyasasını yakından takip etmesi nedeniyle, faiz oranı beklentilerinin ön planda olduğunu ve hisse senetleri ile kripto piyasaları arasındaki fiyat farklılığının başlangıçta düşünüldüğü kadar geniş olmayabileceğini söyledi.

Bitcoin ile NDX/SPX oranı arasındaki korelasyon, 2022 ayı piyasası boyunca sürekli olarak pozitifti. Her iki metrik de bu yılın başından beri toparlanıyor. Bitcoin bu yıl yüzde 70 artarken, NDX/SPX oranı yüzde 11.26 yükseldi.

Bitcoin’in 22 Mart’tan bu yana yaklaşık 28.000 dolar seviyesinde tutunması, NDX/SPX oranındaki konsolidasyon ile tutarlı görünüme sahip.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın