Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in İklime Etkisi Altından Ziyade Petrole Benzetildi

Yapılan bir araştırma, Bitcoin’in çevre üzerindeki etkisine odaklandı. Kripto para birimi dijital petrole benzetildi. Ayrıntılar haberin devamında...
Bitcoin’in İklime Etkisi Altından Ziyade Petrole Benzetildi
HABER GİRİŞ

Bitcoin madenciliği enerji kullanımı ve bunun çevre üzerindeki etkisi uzun zamandır çeşitli otoriteler tarafından sorgulanıyor. Kripto para birimi fiyat olarak tarihi düşüşlerinden birine tanık olurken bile bu tartışmalar devam ediyor.

New Mexico Üniversitesi ekonomi bölümünden araştırmacılar, iklim hasarı perspektifinden bakıldığında Bitcoin’in dijital altından çok dijital ham petrol gibi çalıştığını öne sürdü.

Bitcoin Çevreye Zararlı mı?

Araştırma, Bitcoin madenciliğinin neden olduğu enerjiyle ilgili iklim hasarını tahmin ediyor ve diğer endüstrilerle karşılaştırmaları içeriyor. 2016 ve 2021 yılları arasında, yaratılan BTC piyasa değerindeki ortalama her 1 doların, küresel iklim zararlarında 0,35 dolarının sorumlu olduğu iddia edildi.

Araştırmacılar, Bitcoin ağının hisse kanıtına geçerek sürdürülebilir hale gelmesinin pek olası olmadığını düşünüyor. Sektörün üretim yolunu çalışma kanıtından uzaklaştırıp hisse kanıtına geçirmediği sürece dijital olarak kıt olan bu varlığın düzenlenmesi gerekebileceği belirtildi. Buradaki gecikmenin artan küresel iklim zararlarına yol açacağı kaydedildi.

Yakın zaman içerisinde Ethereum, Merge yükseltmesi ile çalışma sistemini hisse kanıtına geçirmişti. Bu ağın daha verimli çalışmasını sağlayan bir yükseltme niteliğini taşıyor. Cambridge Üniversitesi şu anda Bitcoin ağının şu anda yılda 94 terawatt saat (TWh) tükettiğini bildiriyor. Örneklendirmek gerekirse, ABD’deki tüm buzdolapları yılda 104 TWh ile BTC’nin toplam ağından daha fazlasını tüketiyor.

GCM Yatırım Banner

Güç Kullanımının Karşılaştırması

ABD’deki iletim ve dağıtım elektrik kayıpları yılda 206 TWh’dir ve bu da Bitcoin ağına 2,2 kat daha fazla güç sağlayabilir. Cambridge, Bitcoin’in güç talebinin Haziran ortasından bu yana yüzde 28 azaldığını bildiriyor. Bunun nedenleri arasında, ayı piyasası sırasında madencilerin daralmaları ve daha verimli madencilik ekipmanlarının benimsenmesi gösteriliyor.

Özellikle Çin’in yasağından bu yana madencilik firmalarının taşındığı ABD’de, yenilenebilir enerji kullanıldığı belirtiliyor. Son yıllarda adeta maden ocağı haline gelen Teksas eyaletinde yenilenebilir enerjiye büyük ilgi gösteriliyor.

Eyalet ABD’deki en büyük rüzgar enerjisi üreticisidir. Gaz yakma gibi fazla veya başka şekilde boşa harcanan enerjiyi kullanmak için çeşitli madencilik operasyonları kurulmuştur. Eyalette BTC madenciliği için sürdürülebilir enerji kullanımının bu yıl yaklaşık yüzde 60 arttığı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.