Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Borsa Arzı 5 Yılı Aşkın Sürenin En Düşüğüne Geriledi

Analitik izleme platformu CryptoQuant verilerine göre Bitcoin’in merkezi borsalardaki arzı, beş yıldan fazla sürenin en düşük seviyesini gördü.
Bitcoin’in Borsa Arzı 5 Yılı Aşkın Sürenin En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

Merkezi borsalara bağlı adreslerde tutulan Bitcoin (BTC) sayısı, piyasadaki zayıflığın ortasında, beş yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Zincir içi veri analiz hizmeti CryptoQuant’a göre, borsalardaki döviz rezervi bu ay yüzde 4 düşerek 2 milyon BTC’ye geriledi. Bu, Ocak 2018’in başından bu yana en düşük seviye oldu.

Arzdaki düşüş, kullanıcıların fonlarını merkezi borsalara taşımadan ticaret yapmalarına olanak tanıyan kripto saklayıcısı Copper’s ClearLoop gibi hizmetlerin artan popülaritesi de dahil olmak üzere hem olumlu hem de olumsuz gelişmeleri temsil ediyor.

BTC borsa arzı
Kaynak: CryptoQuant

Matrixport’ta Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen, “Bu, borsaların daha düşük bakiyelerle çalışmak zorunda kalacağı kripto pazarının doğal bir ilerlemesi. Zamanla bu, kripto para borsalarının önemini azaltacak ve borsalar karlılığı yüksek tutmak için yeni iş modelleri bulmak zorunda kalabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sam Bankman-Fried’ın borsası FTX’in geçen yıl Kasım ayında iflas etmesinden bu yana yatırımcılar, kripto paraları merkezi borsalardan uzak tutmayı giderek daha fazla tercih etti. Thielen azalan döviz bakiyesinin bunu temsil ettiğini belirterek, “Müşteri fonlarının FTX liderliği aracılığıyla kötüye kullanılması, yatırımcılara kendi kendini saklamanın önemini hatırlattı.” diye konuştu.

Azalan döviz bakiyesinin bir yorumu, yatırımcıların, fiyat artışı beklentisiyle uzun vadede kripto paraları doğrudan saklama yönündeki tercihini ortaya koymasıdır. Bu yatırımcıların kripto para birimine uzun vadeli beklentilerine olan güvenini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin Kasım 2021’de 69.000 dolar ile tarihi zirvesini kaydettikten sonra, kayıplarını sürekli artırdı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 27.180 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın