Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Beş Yıldan Fazla Hareket Etmeyen Arz Oranı Yükseliyor

Zincir verileri Bitcoin’in beş yıldan uzun süredir harcanmayan arzının ayı piyasasına rağmen arttığını gösteriyor. Ayrıntılı veriler haberde...
Bitcoin’in Beş Yıldan Fazla Hareket Etmeyen Arz Oranı Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası 2022 boyunca büyük bir düşüşe sahne oldu. Yüksek enflasyon, faiz artırımları ile beraber Bitcoin’de yüzde 75’in üzerinde bir düşüş meydana geldi. Ayı piyasasının ortasında, uzun vadeli yatırımcıların BTC’ye güvenmeye devam ettiği görülüyor.

Unchain Capital tarafından oluşturulan ve Glassnode tarafından izlenen Bitcoin’in HODL Waves göstergesi, beş yıldan eski harcanmamış işlem çıktılarının (UTXO’lar) yüzdesinin son altı ayda yüzde 17 arttığını gösteriyor.

Bitcoin HODL Waves grafiği
Kaynak: Glassnode

HODL Waves göstergesi, UTXO yaş dağılımını izler. UTXO yatırımcının bir işlemi gerçekleştirdikten sonra sahip olduğu kripto para miktarıdır. Her BTC işlemi yeni bir UTXO oluşturur. Yaşı, ilk dahil edildiği bloğu ve söz konusu Bitcoin’in en son ne zaman taşındığını gösterir.

Bu nedenle, beş yıldan eski UTXO’ların yüzdesindeki son keskin artış, harcanmamış çıktıların eskidiğini gösteriyor. Veri yatırımcıların piyasadaki düşüş sırasında madeni paralarını koruduklarının bir işareti

Blockware Solutions’ın baş analisti Joe Brunett ve Capriole’nin CEO’su Charles Edwards, UTXO verilerine bakarak uzun vadeli sahiplerin sekiz yıl içinde en yüksek hızda para biriktirdiğini belirtti. Buradaki geçen süreyi yükseliş eğilimi olarak tanımladılar.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin geçen ay yaklaşık yüzde 40 artışla tarihinin en iyi Ocak aylarından birini yaşadı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 23.000 dolar yakınlarında işlem görüyor. Dijital varlık tarihi zirvesini ise Kasım 2021’de görmüştü. O dönem fiyat 69.000 dolara kadar çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.