Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Artan Hareketsiz Arzı Yatırımcı Güvenini Gösteriyor

Zincir verileri en az bir yıldır hareket etmeyen BTC arzının sürekli arttığını gösteriyor. Bu yatırımcının kripto para birimine olan güvenini temsil ediyor.
Bitcoin’in Artan Hareketsiz Arzı Yatırımcı Güvenini Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Blockchain analitik firması Glassnode tarafından izlenen verilere göre, 388,7 milyar dolar değerinde 13,3 milyondan fazla Bitcoin, en az bir yıldır zincirde hareketsiz durumda bulunuyor. Kripto para borsası Bitfinex’teki analistlere göre, belirtilen BTC adedi, dolaşımdaki toplam arzı yüzde 68,54’üne eşit ve kripto para birimini uzun vadeli kazançlar için tutma konusunda kalıcı bir güveni gösteriyor

Bu seviye, iki hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 69,2’ye ulaştı. En az iki yıldır aktif olmayan dolaşımdaki arzın yüzdesi, son zamanlarda yüzde 56’lık rekor bir seviyeye sıçradı ve yüzde 40’ı en az üç yıldır aktif değil.

Bir yılı aşkın hareketsiz duran BTC adedi
Kaynak: Glassnode

Hareketsiz kripto paralar, ilgili dönem boyunca zincirde harcanmamış olanlardır. Artan rakam, piyasada mevcut arzın azaldığını ve talep tarafının güçlendiğini varsayarsak, keskin bir fiyat artışı potansiyeli olduğunu kanıtlıyor.

Bitfinex analistleri, “Uzun vadeli sahipler arasında yaygın olan birikim stratejisinin göstergesi olan bu eğilim, son bir yılda kripto para piyasasını karakterize eden kötü şöhretli düşüşlerin ortasında bile Bitcoin’in uzun vadeli değerine güçlü bir inanç sergiliyor” açıklamasında bulundu.

Analistler artan kıtlığın fiyatları yukarı taşıma potansiyeli olduğuna dikkat çekerek, “Bitcoin’e olan sarsılmaz inanç, kripto para biriminin geleceği için bir yükseliş tablosu çiziyor. Bu dinamiklerin piyasayı nasıl şekillendireceğini zaman gösterecek.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Kripto para birimi tarihinin en yüksek seviyesine Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkarak ulaşmıştı. Geçen dönem içerisinde global piyasalardaki olumsuzluklar ve kriptodaki iflasların etkisiyle fiyat 15.400 dolar yakınlarına kadar geriledi. Bitcoin yazım itibarıyla 570 milyar dolar piyasa değeri ile 29.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.