Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Altın ile Korelasyonu Güvenli Liman Algısı Yaratıyor

Bank of America analistleri, Bitcoin’in yatırımcıların gözünde güvenli liman olarak görüldüğünü belirtti.
Bitcoin’in Altın ile Korelasyonu Güvenli Liman Algısı Yaratıyor
Yorum

Kripto para piyasası ayı trendinde olmasına rağmen, yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin azalmadığı görülüyor. Bank of America analistleri, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyondaki artışa dikkat çekerek, devam eden ekonomik gerilemenin ortasında yatırımcıların BTC’ye olan güveninin arttığını belirtti.

Bitcoin’in genellikle bir enflasyon riskinden korunma olarak görülen altınla olan korelasyonu, bu yıl yükselişe geçti ve Ekim ayı başlarında yıllık en yüksek seviyelerine ulaştı. BofA stratejistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss raporda, büyüyen korelasyon trendinin Eylül’de başladığını söyledi.

,Stratejistler, Bitcoin’in enflasyon riskinden korunmaya dönüşebilecek sabit arzlı bir varlık olduğunu belirtti. Korelasyondaki artış yatırımcıların bir değer deposu olarak Bitcoin’e olan güvenini sergileyen tek gösterge değil.

Bitcoin'in geleneksel varlıklar ile korelasyonu
Kaynak: Bank of America

Kripto para birimi ayrıca S&P 500 Nasdaq 100 gibi büyük hisse senetleri ile giderek artan bir korelasyona sahip oldu. Analistler hem S&P 500 hem de Nasdaq 100 ile korelasyonların 13 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını yazdı.

Bitcoin Belirsizlik Ortamında Güven Veriyor

Bitcoin’in S&P 500 ve Nasdaq 100 ile yavaşlayan korelasyonunun, altında artışa geçmesine atıfta bulunan analistler, makro belirsizlik devam ederken yatırımcıların Bitcoin’i nispeten güvenli bir liman olarak görebileceğini belirtti.

Borsalardan kişisel cüzdanlara büyük Bitcoin çıkışlarından bahseden analistler, Ekim ayı başlarında haftalık BTC döviz çıkışlarının Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekti.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

BofA stratejistleri, raporun Binance, Coinbase, Coincheck, FTX, Gemini, Kraken ve diğerleri dahil olmak üzere büyük kripto para borsalarından gelen verileri içerdiğini belirtti. Analistler, blockchain’in şeffaflığının, geleneksel finansal piyasalarda bulunmayan dijital varlık ekosistemi hakkında fikir verdiğinin altını çizdi.

Rapor küresel piyasalarda resesyon endişesi ile beraber Bitcoin’in Kasım 2021’den bu yana yüzde 70’e yakın değer kaybetmesinin ardından geldi. Bu düşüş bazı çevreler tarafından BTC’nin enflasyondan korunma konusunda şüphe etmesine neden olmuştu. Bitcoin yazım itibarıyla 19.500 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%