Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Açık Faiz Oranı FTX Çöküşü Sonrası En Yüksek Seviyede

Bir analitik firmasından elde edilen veriler, açık oranının, Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu.
Bitcoin’in Açık Faiz Oranı FTX Çöküşü Sonrası En Yüksek Seviyede
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, 2023 yılına etkili bir yükseliş dalgası ile giriş yaparken, bu durum yatırımcıların kripto para birimine olan ilgisini artırdı. Coinalyze’den alınan verilere göre, kripto türev borsalarında Bitcoin’in açık faiz oranı, FTX’in Kasım ayındaki çöküşünün ardından kaldıraç oranının düşmesinin ardından beş ayın en yüksek seviyesi olan 10 milyar dolara yükseldi .

Bir yükselişin güvenilirliğini doğrulamak için genellikle fiyattaki bir artışın yanı sıra, tüm uzlaşmaya varılmamış türev pozisyonlarının değerini değerlendiren bir ölçü olan açık pozisyondaki artış kullanılır. Bitcoin, Salı günü 10 ayın en yüksek seviyesi olan 30.500 dolar seviyesini gördü.

BTC açık faiz oranı
Kaynak: Coinalyze

Kripto para birimi yazım itibarıyla 29.950 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto ticaret şirketi ve likidite sağlayıcısı olan Woorton’dan bir sözcü, Bitcoin’in küresel bir risk ortamında patladığını, Nasdaq endeksinin de son 30 günde yüzde 10 arttığına dikkat çekti.

Yetkili bu hareketin teknik görünümden kaynaklandığını belirterek, Bitcoin’in 28.500 dolardaki direnci kırması ile beraber toparlandığını söyledi. Vadeli işlemlerin açık faizinin dikey olarak yükseldiğine dikkat çeken sözcü, bunun kripto tüccarlarından daha fazla katılımı ve yükseliş hissini gösterdiğini ifade etti.

Şu an için aşırı bir coşku belirtisi görmediklerini, açgözlülük endeksinin 61 seviyesinde olduğunu hatırlattı. BTC için birçok borsada fonlama oranları hala negatif olduğunun altını çizen analist, açığa satanların henüz teslim olmadığını ve potansiyel bir trend dönüşü için bu ölçümleri izleyeceklerini söyledi.

Coinglass’tan elde edilen verilere göre son 24 saatte kripto para piyasasında 100 milyon dolardan fazla vadeli işlem tasfiye edildi. Bu zaman diliminde en fazla tasfiye 35 milyon dolar ile Bitcoin üzerinde yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%