Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’den Daha Potansiyelli Gözden Kaçan 2 Kripto Para Birimi!

Henüz yeni gelişen bir piyasa olan kripto para piyasasında Bitcoin, yatırımcıların çoğunun ilk tercihi konumunda. Ancak piyasada gelecek vadeden daha pek çok varlık var! Detaylar...
Bitcoin’den Daha Potansiyelli Gözden Kaçan 2 Kripto Para Birimi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin (BTC), kripto para piyasalarının ilk gününden bu yana yatırım için ilk tercih edilen kripto para birimi olmaktadır. Her zaman baskın oyuncu olarak kalan varlık, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olma özelliğini sürdürüyor.

Bununla birlikte BTC’nin mevcut oynaklığı, diğer altcoinlerin yükselmesi ve piyasada yer etmesi için kapıyı açtı. Günümüzde hemen her gün pek çok yeni kripto projesinin piyasaya sürülmesiyle kripto para birimlerinin sayısı binleri aşmıştır.

Kripto yatırımcıları, seçeneklerin artması ile birlikte potansiyel barındıran altcoinleri de artık sepetlerinin önemli bir parçası haline getirmiş durumdalar. Trading Education analistleri, bu yatırımcılar için özellikle iki altcoine dikkat çekti.

İşte takip listesine eklenebilecek, Bitcoin’den daha fazla potansiyele sahip, göz ardı edilen 2 kripto para birimi:

  • Litecoin – Küresel ödemelerin geleceği
  • Dash – Küresel ölçeklenebilirlik ve değere sahip dijital nakit

Litecoin (LTC)

Çoğu altcoin, yıllar boyunca pazardaki konumlarını korumakta ve kalabalık piyasada öne çıkmakta zorlanmıştır. Ancak Litecoin, 2011’den bu yana piyasada ve amiral kripto para birimi Bitcoin’e karşı rekabette ayakta kalmayı başardı. LTC’nin vadedilen hedefi, Bitcoin’in daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli ödemeler açısından sunduğu şeyi basitleştirmek ve geliştirmekti.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki birkaç yıl içinde azalacak olan maksimum 84.000.000 arzıyla deflasyonist bir yapıyı paylaştığı için BTC ile birçok benzerliği bulunmaktadır. Vadettiği hedefi takiben, 10 dakikaya kıyasla 2,5 dakikalık bir süreye sahip olduğu için blok oluşturma süresi açısından Bitcoin’i başarılı bir şekilde geliştirmeyi başardı. LTC’nin benzersiz bir özelliği, daha güvenli bir karma algoritması olan Scrypt Proof of Work (iş kanıtı) algoritmasıdır. Nispeten daha basit bir madencilik algoritmasına sahip olduğundan, daha az güçlü ve daha az enerji tüketen bilgisayarlarda madencilik yapılabilir.

LTC, nispeten daha düşük ücretlere sahip olduğu için, özellikle küçük işlemler için değerli bir ticaret aracı olarak geniş çapta benimsenmiştir. Son zamanlarda ana akım kurumlar tarafından artan bir benimseme oranı yaşadı. BitPay, Travala gibi dev markalar dahil olmak üzere yaklaşık 3070 ticaret birimi, Litecoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Bu artan benimseme oranı, LTC’yi Bitcoin’den daha fazla getiri sağlama potansiyeline sahip, göz ardı edilen en iyi kripto paralardan biri haline getiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

2022, kripto para birimleri için hiç kuşku yok ki iyi geçen yıllardan biri değildi ve LTC, piyasa çöküşüne ve uzun süren kripto kışına karşı bağışık değildi. Buna rağmen yıl boyunca önemli gelişimlere imza attı. Mayıs 2022’de Kanada’daki büyük bir şirket için ödeme yöntemi olarak kabul edildi. Popüler internet servis sağlayıcısı Oxio, müşterilerin LTC kullanarak ödeme yapmasına olanak tanımaya başladı.

Ayrıca, LTC, 2023’te gerçekleşmesi beklenen halving (yarılanma) planıyla ilgili iyimserlikten güç alarak Kasım ayında en iyi performans gösteren kripto varlık oldu. Ekip, blok ödüllerini sıfır olana kadar yarıya indirmeye devam edecek ve bunun 2142’de sonlanması bekleniyor.

Dash (DASH)

Dash, dünya çapında hızlı ve ucuz ödemeler sunan bir kripto para birimidir. Gizliliğe odaklansa da ödeme protokolü, kullanıcı dostu bir deneyim ve nakit paraya benzer bir gizlilik sunmayı amaçlıyor. Bu, BitPay gibi platformları ve PayPal gibi teknoloji devlerini kriptonun potansiyel rakipleri haline getiriyor. DASH, satın alma işlemleri yapmak ve para göndermek için sınırsız, özel, hızlı ve uygun fiyatlı bir sisteme yönelik artan talebi karşılamayı amaçlamaktadır.

İşlem süreleri ve gizlilik açısından Bitcoin’in kusurlarını iyileştirmek için özel olarak tasarlandığından, BTC’den daha fazla potansiyele sahip, göz ardı edilen en iyi kripto para birimlerinden biridir.

Dash’in benzersiz bir özelliği, Dash blok zincirinin tam bir kopyasına sahip özel bir sunucu olan masternode modelidir. En az 1.000 Dash’e sahip kullanıcılar, ağın çeşitli özelliklerine güç sağlayan ana düğümleri çalıştırabilir. Platform şu anda 4.100’den fazla masternode’a sahip ve bu da onu dünyanın en büyük eşler arası ağlarından biri yapıyor. Ağın bazı dikkate değer özellikleri arasında, iki saniye içinde tamamen onaylanmış işlemlere izin veren InstantSend ve bir işlem dizisini çalıştırmanın benzersiz bir yöntemi olan ve sonunda bunların izlenmesini zorlaştıran CoinJoin bulunuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Dashpay

DASH, geçmişteki düşük seviyelerinden sonra yeniden önemli ölçüde toparlanmaya başladı ve şu sıralar 46 dolar civarında işlem görüyor. Daha fazla ortaklık imzalandıkça ve birden fazla fayda yolu keşfedildikçe kripto paranın değerinin daha da artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca tüccarlar, anında ödeme işlevi sayesinde Dash’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladığında, kripto büyük bir benimseme oranı ve fiyatında kademeli bir artış görebilecek.

Venezuela’da fiat para birimi Bolivar çöktüğünde, Dash ülkedeki yaygın ödeme yöntemi haline geldi. Bu gözden kaçan kripto para birimi aynı zamanda, yalnızca ABD’de kullanılan ve satıcılar arasında giderek daha popüler hale gelen bir mağaza içi ödeme seçeneği olan bir satış noktası (POS) DashApp’a sahiptir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.