Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Yeni Dolandırıcılık Vakası: Akılalmaz Vurgun!

Kripto dolandırıcılıklarına bir yenisi eklendi. 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı ve kara para aklama planı nedeniyle tutuklamalar gerçekleşti. Detaylar...
Bitcoin’de Yeni Dolandırıcılık Vakası: Akılalmaz Vurgun!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Pazartesi günü yapılan açıklamada iki Estonya vatandaşının kripto para dolandırıcılığı nedeniyle tutuklandığı bildirildi. Bakanlık, söz konusu kişilerin Estonya’nın Tallinn kentinde 575 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığı ve kara para aklama komplosuna karıştıkları iddiasıyla tutuklandığını belirtti.

Her ikisi de 37 yaşında olan Sergei Potapenko ve Ivan Turogin hakkındaki suçlamaların detayları da açıklandı.

Sahte Kripto Madenciliği Hizmetiyle Büyük Vurgun!

İki ismin çok yönlü bir planla yüzbinlerce kurbanı dolandırdıkları öğrenildi. Kurbanların, görünürdeki HashFlare adlı kripto para madenciliği hizmeti ile hileli ekipman kiralama sözleşmeleri yapmaya teşvik edildikleri belirtildi.

Kurulan sistemde kullanıcılar, HashFlare’in internet sitesinde madencilik yaparak sözde ne miktarda kripto para geliri elde ettiklerini görebilmektelerdi.

Sözde Kripto Bankası ile Dolandırıcılık Rakamı 575 Milyon Dolara Çıktı

Dolandırıcılık planı bununla sınırlı kalmadı. Adalet Bakanlığı, mağdurların Polybius Bank ismindeki bir sanal para bankasına yatırım yapmaları için yönlendirildiklerini de açıkladı. Ancak gerçekte böyle banka olmadığı ve vaat edilen temettülerin asla ödenmediği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre kurbanların Potapenko ve Turogin’in şirketlerine 575 milyon dolardan fazla para ödediği ortaya çıktı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ERR

Her ikisinin dolandırıcılık gelirlerini aklamak, emlak ve lüks araba satın almak için paravan şirketleri kullandığına da dikkat çekildi.

Davanın FBI tarafından soruşturulduğunu söyleyen kuruma göre kara para aklama komplosunun en az 75 adet lüks gayrimenkul, altı lüks araç, çok sayıda kripto para cüzdanı ve binlerce kripto para madenciliği makinesini içerdiği öne sürülüyor.

“Dolandırıcılığın Kapsamı Hayret Verici”

ABD Adalet Bakanlığı’nın ceza dairesinde görev yapan Başsavcı Yardımcısı Kenneth Polite Jr, konuya dair yaptığı açıklamada “İddia edilen planın boyutu ve kapsamı gerçekten hayret verici” açıklamasında bulundu.

Estonya ve ABD’nin ilgili makamlarının söz konusu varlıklara el koymak ve bu suçlardan elde edilen kazancı ortadan kaldırmak için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdükleri ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın